Zamknij

Merkel: ostatecznym celem są wolne wybory w Syrii

Redakcja
27.10.2018 20:25
wojna w Syrii
fot. Shutterstock

„Ostatecznym celem są wolne wybory. Kryzys w Syrii nie może być zakończony wyłącznie militarnie” - oświadczyła w sobotę kanclerz Niemiec . Angela Merkel, Emmanuel Macron i Władimir Putin spotkali się w Turcji, by dyskutować o sytuacji w Syrii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szczyt poświęcony rozwiązaniu kryzysu syryjskiego, zorganizował w Stambule prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Jak podkreślała po spotkaniu kanclerz Niemiec, nie chodzi tylko o to, by kryzys zakończyć militarnie.

- Na końcu tego politycznego procesu muszą być wolne wybory, w których będą mogli uczestniczyć wszyscy Syryjczycy, włączając w to diasporę  - powiedziała Merkel.

Zobacz także

Jak dodawał prezydent Turcji, tak szybko, jak to możliwe, powinien powstać komitet konstytucyjny dla Syrii. Aktywny udział w takim komitecie zapowiedział prezydent Rosji.

Władimir Putin wyraził też nadzieję, że Turcja wkrótce zakończy tworzenie strefy zdemilitaryzowanej w syryjskiej prowincji Idlib.

We wspólnej deklaracji przywódcy podkreślili potrzebę trwałego zawieszenia broni i stworzenia warunków do bezpiecznego powrotu syryjskich uchodźców do kraju, który jak podkreślono, powinien się odbywać na zasadach dobrowolności.

Kolejne ofiary dżihadystów

Tymczasem, jak informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, od piątku do soboty siły Państwa Islamskiego zabiły ponad 60 osób. Do intensywnych walk doszło na wschodzie Syrii.

Dżihadyści  zaatakowali Kurdów w czasie burzy piaskowej. Co najmniej 20 osób wzięli do niewoli. Jak donosi Associated Press, były to najintensywniejsze starcia od wielu tygodni.

RadioZET.pl/PAP/JŚ