Zamknij

Zatrzymano setki osób, które krytykowały w sieci turecką operację w Syrii

Redakcja
29.01.2018 14:14
Zatrzymano setki osób, które krytykowały w sieci turecką operację w Syrii
fot. PAP/EPA

W Turcji zatrzymano w ubiegłym tygodniu 311 osób za „szerzenie terrorystycznej propagandy” poprzez udostępnianie w mediach społecznościowych treści krytycznych wobec tureckiej ofensywy w Afrinie w północnej Syrii — poinformowało w poniedziałek MSW Turcji.

Resort spraw wewnętrznych oświadczył, że zatrzymani wspierają kurdyjską milicję. Według agencji Reutera są wśród nich politycy, dziennikarze i aktywiści.

Zobacz także

Organizacja Reporterzy bez Granic skrytykowała zatrzymania, nazywając działania rządu w Ankarze „polowaniem na czarownice wymierzonym w krytyków”.

W weekend tureckie media podały, że 170 artystów skierowało apel do rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), w którym wezwano do natychmiastowego zakończenia operacji w Afrinie.

Operację skrytykowała również w ubiegłym tygodniu Unia Tureckich Lekarzy (TTB). „Nie dla wojny, natychmiastowy pokój” — podkreślono.

W niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył TTB o zdradę. „Uwierzcie mi, to wcale nie są intelektualiści, to jest banda niewolników. Służą imperializmowi” — powiedział podczas spotkania z członkami partii AKP. „To «Nie dla wojny» wykrzykiwane przez tę zgraję... to nic innego niż wybuch zdrady w ich duszach... To jest prawdziwe paskudztwo, jest to haniebna postawa, wobec której należy powiedzieć «nie»” — oświadczył prezydent.

Zobacz także

Tureckie wojska od 20 stycznia prowadzą w Afrinie ofensywę wymierzoną w Kurdów. Ankara walczy z popieranymi przez USA kurdyjskimi milicjami YPG, aby uniemożliwić im konsolidację terenów przy granicy z Turcją zdobytych przez nie w walce z Państwem Islamskim (IS).

Dzień po rozpoczęciu ofensywy Erdogan ostrzegł przed publicznym krytykowaniem tureckiej operacji. Protestujący „zapłacą wysoką cenę” — oświadczył.

RadioZET.pl/PAP/KM