Zamknij

44 osoby zmarły w ostatnich dniach po spożyciu nielegalnego alkoholu

13.10.2020 20:43
zatrucie alkoholem w Turcji
fot. Shutterstock

44 osoby zmarły w Turcji od zeszłego piątku w wyniku spożycia nielegalnie wyprodukowanego alkoholu - podały we wtorek tureckie media. Według policyjnych danych od kilku lat rozrasta się proceder pokątnego wytwarzania wyrobów alkoholowych.

44 osoby zmarły w ostatnich dniach w Turcji po spożyciu nielegalnego alkoholu. Turecka policja poinformowała o aresztowaniu 58 osób podejrzanych o produkcję alkoholu z produktów pochodzących w kontrabandy.

Media w Turcji podkreślają, że ceny alkoholu w sklepach systematycznie rosną w ostatnich katach, w związku z tym powszechna w całym kraju stała się nielegalna produkcja trunków.  Za przykład podawana jest wódka raki, turecki narodowy napój alkoholowy, którego butelka 0,7 l w 2002 roku kosztowała 8 lirów, a obecnie trzeba za nią zapłacić 170 lirów.

44 osoby zmarły po spożyciu nielegalnego alkoholu. 58 osób aresztowanych

Według mediów za taki stan rzeczy odpowiada prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, zagorzały przeciwnik spożywania alkoholu i palenia tytoniu, który przez swoich przeciwników regularnie oskarżany jest o chęć islamizacji tureckiego społeczeństwa.

Zobacz także

W obliczu tej sytuacji, jak piszą tureckie media, w ostatnich latach jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się nielegalne wytwórnie alkoholu, które działają zarówno w domowych zaciszach, jak też jako duże wytwórnie, pracujące potajemnie i pod szyldami innych specjalności.

Zobacz także

Według policyjnych danych od początku roku przeprowadzono blisko 1500 operacji przeciwko producentom i przemytnikom nielegalnego alkoholu. Skonfiskowano ponad 200 000 butelek zawierających 600 000 litrów napojów wyskokowych.

RadioZET.pl/ PAP