Zamknij

Zamiast wezwań do modlitwy meczety nadawały "Bella Ciao". Jest nagranie

22.05.2020 07:57
Bella ciao zamiast wezwania do modlitwy
fot. Twitter @DawkinsReturns

Kilka meczetów w Izmirze na zachodzie Turcji zostało zhakowanych, a zamiast wezwania do modlitwy nadały włoski hymn antyfaszystów "Bella Ciao". Nagrania są w sieci hitem. Tymczasem tureckie władze wszczęły w sprawie dochodzenie.

Lokalny oddział tureckiego Dyrektoriatu ds. religii (Diyanet) w wydanym oświadczeniu na Twitterze potwierdził, że rozpoczął własne śledztwo i złożył w tej sprawie skargę na policję. Prokuratura w Izmirze wszczęła dochodzenie w sprawie cyberataku, a także przeciwko użytkownikom sieci społecznościowych, którzy go pochwalali, podejrzanych o „oczernianie wartości religijnych” - podała państwowa agencja prasowa Anatolia.

Jak zauważa AFP, Izmir, trzecie co do wielkości miasto w Turcji, jest świeckim bastionem i twierdzą głównego ugrupowania opozycyjnego, Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP). Omer Celik, rzecznik islamsko-konserwatywnej partii prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), „zdecydowanie potępił” atak, zapowiadając na Twitterze, że „znajdą się sprawcy tego odrażającego czynu”.

Media wspierające rząd potępiły również hakerów, nazywając ich działanie „skandalem” i „podłym atakiem na meczety” - cytuje AFP. Incydent miał miejsce w czasie trwania ramadanu, świętego miesiąca muzułmańskiego, w czasie którego muzułmanie poszczą od wschodu do zachodu słońca. Obecnie meczety w Turcji są zamknięte w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

"Bella Ciao"

Pieśń "Bella Ciao", będąca symbolem włoskiego oporu wobec faszyzmu podczas II wojny światowej, zyskała w ostatnich latach sporą rozpoznawalność dzięki wykorzystaniu w popularnym hiszpańskim serialu "Dom z papieru" (La casa de papel).

RadioZET.pl/PAP