Zamknij

Erdogan oskarża saudyjskich urzędników. Twierdzi, że zaplanowali zabójstwo Chaszodżdżiego

Redakcja
23.10.2018 14:05
Erdogan
fot. PAP/EPA

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, przemawiając we wtorek w parlamencie w Ankarze, oświadczył, że urzędnicy z Arabii Saudyjskiej zawczasu zaplanowali zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego, który zginął w saudyjskim konsulacie w Stambule.

Szef państwa poinformował, że istnieją mocne dowody potwierdzające ten fakt oraz to, że saudyjski dziennikarz został zamordowany w brutalny sposób. Dodał, że saudyjskie władze muszą ujawnić, kto zlecił morderstwo dziennikarza, niezależnie od rangi winnego. Wcześniej podkreślił, że istnieją mocne dowody na to, że przestępstwo to było zaplanowane.

Erdogan poinformował również, że zabójcy krytycznego wobec władz w Rijadzie dziennikarza, którego zamordowano w saudyjskim konsulacie w Stambule, wykorzystali „sobowtóra”. Po zaginięciu Chaszodżdżiego Saudyjczycy przez dwa tygodnie utrzymywali, że wyszedł on z budynku konsulatu i dopiero potem zniknął. 

Dodał także, iż osądzenie podejrzanych powinno się odbyć w Turcji i że 18 osób zostało w tej sprawie aresztowanych, ale niestety żadnych szczegółów nie podał.  

Tajemnicze zaginięcie

Dżamal Chaszodżdżi był jednym najsłynniejszych saudyjskich dziennikarzy. Publikując na łamach m.in. „The Washington Post”, zawzięcie krytykował władze swojego kraju za łamanie praw człowieka, w szczególności wpływowego następcę tronu, księcia Muhammada ibn Salmana.

Dziennikarz zaginął 2 października po tym, gdy wszedł do saudyjskiego konsulatu w Stambule, aby załatwić formalności związane z planowanym ślubem ze swoją turecką narzeczoną. Tureckie media podejrzewają, że dziennikarz został zamordowany wewnątrz budynku, a następnie, aby zatrzeć ślady zbrodni, jego ciało zostało rozczłonkowane i wysłane pocztą dyplomatyczną, która zgodnie z prawem międzynarodowym podlega ochronie przed przeszukaniem.

Zobacz także

W poniedziałek stacja CNN, powołując się na swoje źródła, podała, że Arabia Saudyjska przygotowuje się do ogłoszenia, że Chaszodżdżi zmarł podczas przesłuchania.

W związku z tajemniczym zaginięciem Chaszodżdżiego coraz więcej państw wywiera presję na Arabię Saudyjską, by wyjaśniła sytuację. W sobotę prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że zostanie ona „surowo ukarana”, jeśli potwierdzi się, że dziennikarz został zabity na zlecenie władz. W niedzielę do wszczęcia wiarygodnego śledztwa wezwały Wielka Brytania, Francja i Niemcy, co król Salman polecił prokuraturze dzień później.

RadioZET.pl/PAP/MP