Zamknij

Siostra zabitego szefa IS zatrzymana w Turcji. „Dla wywiadu to żyła złota”

05.11.2019 14:14
Siostra zabitego szefa IS zatrzymana w Turcji. „Dla wywiadu to żyła złota”
fot. PAP/EPA/TURKISH GOVERMENT HANDOUT

Rasmiya Awad – starsza siostra zabitego pod koniec października lidera Państwa Islamskiego – wpadła w ręce tureckiej policji. Śledczy natychmiast przystąpili do przesłuchania kobiety. „Dla wywiadu to żyła złota” – ocenił przedstawiciel władz Turcji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Tureckie władze poinformowały w poniedziałek o schwytaniu siostry zlikwidowanego niedawno przez siły specjalne USA lidera Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Bagdadiego.

Zobacz także

– Kobieta jest przesłuchiwana. Dla wywiadu to żyła złota  – ocenił przedstawiciel władz Turcji. Rasmiya Awad, starsza siostra lidera IS, została zatrzymana wraz z mężem i synową, którzy jej towarzyszyli. Miało to miejsce w położonym na północy Syrii mieście Azaz w pobliżu Aleppo.

– Cała trójka jest teraz przesłuchiwana. Spodziewamy się uzyskać cenne informacje wywiadowcze dotyczące wewnętrznego funkcjonowania Państwa Islamskiego – podkreślił w rozmowie z agencją Reutera pragnący zachować anonimowość wysoki urzędnik turecki.

Zobacz także

Śmierć lidera IS 

Abu Bakr al-Bagdadi zginął 27 października podczas operacji przeprowadzonej przez amerykańskie siły specjalne.

Lider Państwa Islamskiego, które w swym szczytowym okresie kontrolowało obszar rozciągający się od północy Syrii wzdłuż rzek Tygrys i Eufrat do obrzeży stolicy Iraku – Bagdadu, wpadł w pułapkę zastawioną przez Amerykanów. Wysadził się w powietrze, gdy zorientował się, że nie zdoła wymknąć się z okrążenia. Jego śmierć potwierdziło następnie Państwo Islamskie, a także władze Stanów Zjednoczonych. Szczątki przywódcy Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakra al-Bagdadiego wrzucono do morza – podał Pentagon.

Według informacji, jakimi dysponował amerykański wywiad, Bagdadi ukrywał się przy granicy iracko-syryjskiej. Zabito go jednak kilkaset kilometrów od tego miejsca – w pobliżu granicy Syrii z Turcją, a zatem w regionie, w którym Ankara prowadzi obecnie operację wojskową mającą na celu oczyszczenie syryjskiego pogranicza z wszelkich grup militarnych – w tym z kurdyjskich milicji.

Zobacz także

Za głowę al-Bagdadiego Amerykanie wyznaczyli nagrodę w wysokości 25 mln USD. W zlokalizowaniu terrorysty kluczową rolę miał odegrać niegdysiejszy członek kierownictwa Państwa islamskiego.

 

RadioZET.pl/PAP/AFP/ aljazeera.com/bbc.co.uk