Zamknij

Władze Turcji tłumaczą, czemu zablokowały dostęp do Wikipedii

Redakcja
30.04.2017 14:39
Władze Turcji tłumaczą, czemu zablokowały dostęp do Wikipedii
fot. Wikipedia

Turecka państwowa agencja ds. telekomunikacji i internetu poinformowała w niedzielę, że przyczyną zablokowania w kraju dostępu do Wikipedii jest zamieszczanie przez tę internetową encyklopedię treści sugerujących, że Turcja wspiera terroryzm.

''Mimo podejmowanych (przez nas) starań treści błędnie informujące, że Turcja wspiera organizacje terrorystyczne, nie zostały usunięte'' - przekazała agencja na Twitterze.

''Ponieważ nie jest możliwe usunięcie tylko wybranych treści, zablokowany został dostęp do całej platformy'' - dodano.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Turecki urząd zażądał od Wikipedii "zrobienia tego, co konieczne" ze wskazanymi treściami. Nie sprecyzował, o jakie treści chodzi.

Władze w Ankarze zablokowały wszystkie wersje językowe Wikipedii w sobotę. Dostęp do nich był zablokowany także w niedzielę.

Zobacz także

O blokadzie poinformowała w sobotę organizacja monitorująca sieć Turkey Blocks, według której odcięcie tureckim użytkownikom dostępu do internetowej encyklopedii nie nastąpiło na mocy nakazu sądowego. Według tej organizacji, a także tureckich mediów, administracyjne działania w tej sprawie musi w najbliższych dniach zatwierdzić wymiar sprawiedliwości.

Artykuły opublikowane w anglo- i niemieckojęzycznej wersji Wikipedii o Turcji i tureckim prezydencie Recepie Tayyipie Erdoganie zawierały m.in. krytyczną ocenę ustaw antyterrorystycznych wprowadzonych w tym kraju oraz przyjętej w niedawnym referendum reformy konstytucyjnej, która znacząco zwiększy uprawnienia głowy państwa kosztem rządu i parlamentu; informowano także o naciskach wywieranych przez władze na media i opozycję.

RadioZET.pl/PAP/DG