Zamknij

Eksplozja w bazie wojskowej. 7 zabitych, 25 rannych. Erdogan mówi o "męczennikach"

Redakcja
10.11.2018 15:29
Turcja
fot. PAP/EPA

Co najmniej 7 ludzi poniosło śmierć, a 25 innych zostało rannych w piątek wskutek wybuchu w bazie wojskowej w tworzącej południowo-wschodni skraj Turcji  prowincji Hakkari - poinformował w sobotę turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Zabitych nazwał on "męczennikami".

Przyczyn wybuchu nie sprecyzowano. Powołując się na ministerstwo obrony państwowa agencja Anadolu podała, że do "wypadku" w składzie amunicji doszło podczas strzelania z broni ciężkiej. Również Erdogan mówił o eksplozji w trakcie prowadzenia ognia artyleryjskiego.

Jak poinformował cytowany przez Anadolu minister obrony Hulusi Akar, także w nocy z piątku na sobotę miały jeszcze miejsce "niewielkie wybuchy" i kontynuowane jest gaszenie pożaru.

Baza leży w dystrykcie Semdinli, który graniczy z Iranem oraz z irackim Kurdystanem, gdzie ma swoją główną kwaterę zwalczana przez turecką armię Partia Pracujących Kurdystanu (PKK). Erdogan mówił w sobotę o zamiarze zniszczenia "gniazd terroru w północnym Iraku".

Zobacz także

Według Anadolu, tureckie lotnictwo "zneutralizowało" w sobotę w Iraku 15 terrorystów. Termin "zneutralizowany" oznacza zwykle zabity, ale bywa też stosowany wobec rannych bądź wziętych do niewoli.

RadioZET.pl/PAP/MP