Zamknij

Turecka piosenkarka skazana za obrazę prezydenta Erdogana

Redakcja
23.03.2018 08:21
Turecka piosenkarka skazana za obrazę prezydenta Erdogana
fot. AP/East News

Zuhal Olcay, turecka aktorka i piosenkarka znana m.in. z głównej roli w słynnym musicalu „Evita”, została skazana w czwartek na 10 miesięcy więzienia. Sąd w Stambule uznał, że obraziła prezydenta Turcji, zmieniając słowa popularnej piosenki.

Podczas koncertu w Stambule w sierpniu 2016 roku artystka, która wystąpiła od 1980 roku w przeszło 30 filmach, zmieniła tekst popularnego przeboju zatytułowanego „Nie obchodzi mnie świat” — użyła nazwiska prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby zrymować je po turecku ze słowami: „wszystko to pustka, wszystko kłamstwo”.

Zobacz także

Jak poinformował turecki dziennik „Evrensel”, dla 60-letniej Zuhal Olcay prokurator zażądał czterech lat więzienia. Sąd ostatecznie skazał ją na 10 miesięcy pozbawienia wolności. Nie zgodzono się na zawieszenie kary ze względu na dobre sprawowanie podczas pobytu w areszcie, ponieważ artystka była już kiedyś ukarana grzywną za obrazę urzędnika państwowego.

„Evrensel” sugeruje, że piosenkarka po osadzeniu jej w więzieniu uzyska być może warunkowe zwolnienie.

W ciągu ostatnich lat za obrazę prezydenta skazano w Turcji wielu obywateli. Część otrzymała wyroki, ponieważ rozpowszechniali w sieciach społecznościowych cudze teksty, w których prezydent Recep Erdogan nie był nawet bezpośrednio wymieniany.

RadioZET.pl/PAP/KM