Zamknij

Turyści lecący do Włoch mają zabierać ze sobą magnesy

Redakcja
16.08.2017 10:16
Turyści lecący do Włoch mają zabierać ze sobą magnesy
fot. Pexels.com

Włoscy karabinierzy radzą turystom udającym się do Włoch, aby zabierali ze sobą magnesy. Ma to pomóc w obronie przed oszustami, którzy wypuścili na rynek tysiące podrabianych monet o nominale 2 euro (8,6 zł). Ostatnia akcja przestępców miała wprowadzić do lodziarni w Neapolu 900 sztuk podrobionego bilonu.

Fałszywe monety włoskie władze konfiskują każdego roku, jednak gdy w Neapolu znaleziono 900 sztuk bilonu o nominale 2 euro, o sprawie zrobiło się głośno. – Latem aktywność fałszerzy narasta przede wszystkim w związku z obecnością wielu zagranicznych turystów, którzy są mniej świadomi tego rodzaju ryzyka – mówił pułkownik Florimondo Forleo, cytowany przez włoskie media.

Magnes przyciąga oryginalne monety

Zgodnie z planem oszustów podrobione 900 monet miało trafić do jednej z lodziarni w Neapolu. – Łatwo sobie wyobrazić, w jak krótkim czasie w takim lokalu można rozprowadzić fałszywe monety wydając resztę – komentował Forleo.

Przebiegli przestępcy

Do tej pory popularniejsze było podrabianie banknotów o nominałach 10, 20 oraz 50 euro. Teraz, jak twierdzą karabinierzy, przestępcy skupili się na bilonie. Jest jednak sposób, aby nie dać się oszukać. Wystarczy mieć przy sobie magnes. Ten przyciąga tylko oryginalne monety. – Fałszerze nie są w stanie odtworzyć magnetyzmu, który w mennicy otrzymuje się dzięki specjalnej procedurze po to, by możliwa była identyfikacja pieniędzy w automatach – mówił pułkownik karabinierów, radząc jednocześnie turystom, aby lecąc do Włoch zabierali ze sobą magnesy.

MSW postanowiło upiększyć paszporty. Sprawdź, jak i wypowiedz się w naszym serwisie nowym Mam Zdanie.

RadioZET.pl/PAP/strz