Zamknij

Tusk: Sugestie, że chcę zablokować porozumienie z KE, są absurdalne

Redakcja
18.04.2018 12:23
Tusk: Sugestie, że chcę zablokować porozumienie z KE, są absurdalne
fot. PAP/EPA

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w środę w Strasburgu, że sugestie, iż chce on zablokować porozumienie Polski z Komisją Europejską w sprawie praworządności, są absurdalne.

— Sugestie czy insynuacje, że są jacyś Polacy — wskazuje się oczywiście na mnie przede wszystkim jako tego zawsze winnego — którzy chcieliby zablokować porozumienie (z Komisją Europejską), są absurdalne — mówił Tusk.

— Pomijam kwestie takich formalnych kompetencji, kto czym zajmuje się w Brukseli, ale oprócz formalności ja mam rozum i serce. Oba są po polskiej stronie. Co nie znaczy, że akceptuję wszystko, co dzisiaj rządzący robią — powiedział Tusk dziennikarzom w Parlamencie Europejskim.

Dodał, że są wystarczające powody, aby wierzyć, że porozumienie z KE będzie możliwe. „Ale to porozumienie musi być na bazie takiej prawdziwej, dobrej zmiany” — dodał.

— Dlatego te apele, aby nie przeszkadzać, aby umożliwić też przywrócenie tej dobrej reputacji Polski, to powinny być apele pod adresem polskiego rządu i PiS. To jest ich odpowiedzialność, aby Polska znów była traktowana jako państwo w pełni demokratyczne — zaznaczył Tusk.

RadioZET.pl/pap/maal