Zamknij

Tusk: nie widzę przyszłości dla projektu relokacji uchodźców

Redakcja
18.10.2017 22:53
Tusk: nie widzę przyszłości dla projektu relokacji uchodźców
fot. Archiwum RadioZET.pl

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk na środowym spotkaniu z dziennikarzami powiedział, że nie widzi przyszłości dla projektu relokacji uchodźców. Jego zdaniem należy szukać porozumienia, które "nie będzie separowało Polski i innych krajów Grupy Wyszehradzkiej od reszty Europy”.

Zagłosuj

Czy Donald Tusk ma w tej kwestii rację?

Liczba głosów:

Tuska wypowiedź zdaje się nie iść w parze z przyjętą w ostatnich miesiącach retoryką Unii Europejskiej. – W najbliższych kilkunastu tygodniach musimy przeciąć tych kilka węzłów gordyjskich. Do nich należy m.in. kwestia przymusowej relokacji. Tutaj nie widzę jakiejś specjalnej przyszłości dla tego projektu, ale warto będzie znaleźć porozumienie, które nie będzie separowało Polski i innych krajów Grupy Wyszehradzkiej od reszty Europy – mówił szef Rady Europejskiej w przeddzień rozpoczynającego się w czwartek szczytu unijnego.

"Obsesja" Tuska

Były polityk PO nie krył zaangażowania w sprawy mające na celu zbliżenie Polski do Wspólnoty. – To jest jakby moja obsesja, żeby znaleźć możliwie wspólny język, dzięki któremu wspólne działania na granicy zewnętrznej będą do pogodzenia z proeuropejskim nastawieniem – zaznaczył.

Pomysł relokacji nie wypalił do końca

We wrześniu wygasła decyzja o relokacji przez państwa UE uchodźców z Grecji i Włoch. Polska, podobnie jak Węgry, odmówiła przyjmowania w jej ramach uchodźców. Skutkowało to tym, że Komisja Europejska wszczęła wobec tych dwóch państw oraz Czech, które przyjęły ich bardzo niewielką liczbę, procedurę o naruszenie prawa UE. Sprawa nie została jednak jeszcze skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Inaczej tę sprawę widzi m.in. Martin Schulz:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz