Zamknij

Tusk w PE: Konieczna jest jedność Unii po Brexicie

Redakcja
15.03.2017 11:56
Tusk
fot. East News

Jedność i zaufanie musi być celem 27 państw po Brexicie - deklaruje w Parlamencie Europejskim Donald Tusk. I zapowiada, że o Europie wielu prędkości można dyskutować, ale to właśnie jedność jest najcenniejszym dobrem zjednoczonej Europy.

Tusk przekonywał podczas środowego wystąpienia, że ta jedność już teraz jest niezbędna i konieczna, żeby prowadzić negocjacje z planującą opuścić UE Wielka Brytanią. Jego zdaniem, rozwód bez porozumienia, to niekorzystne rozwiązanie dla wszystkich stron, a zwłaszcza dla Zjednoczonego Królestwa i tu 27 państw musi mówić jednym głosem.

- Jeśli chcecie iść szybko, idźcie sami, jeśli daleko, idźcie razem. Naszą wspólną intencją jest uczcić sześćdziesiątą rocznicę Unii poważną refleksją, na jaką zasługuje - powiedział. Deklaracja rocznicowa ta ma zostać przyjęta 25 marca podczas kolejnego unijnego szczytu w Rzymie

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Przewodniczący Rady Europejskiej odniósł się również do koncepcji "Europy różnych prędkości", forsowanej przez najsilniejsze państwa Unii: Niemcy, Francję, Włochy i Hiszpanię. Przyznał, że ją rozumie, ale się z nią nie zgadza.

RadioZET.pl/AJ/MP