Zamknij

Tusk stanowczo komentuje skandal wokół Facebooka i Cambridge Analytica

Redakcja
22.03.2018 20:12
Tusk
fot. PAP

Dane osobowe muszą być w pełni chronione  - powiedział  Szef Rady Europejskiej Donald Tusk

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, komentując sprawę Cambridge Analytica, powiedział w czwartek na konferencji prasowej w czasie szczytu UE, że wszyscy liderzy UE zgodzili się co do tego, że prywatność obywateli i dane osobowe muszą być w pełni chronione.

Zobacz także

- Omawialiśmy ostatnie informacje związane z Facebookiem i Cambridge Analytica. Wszyscy liderzy UE zgodzili się co do tego, że prywatność obywateli i dane osobowe muszą być w pełni chronione. Traktujemy tą sprawę bardzo poważnie. Unijne i krajowe prawodawstwo muszą być respektowane - zaznaczył.

W niedzielę "Observer" ujawnił, że firma pozyskała i wykorzystała w celach komercyjnych dane 50 milionów osób zarejestrowanych na Facebooku (ok. 1/3 wszystkich użytkowników w Ameryce Północnej), które były następnie wykorzystywane w celu przewidywania ich decyzji wyborczych i wpływania na nie w kampanii prezydenckiej w USA w 2016 roku.

Współzałożycielem firmy i jej wiceprezesem w czasie kampanii wyborczej Donalda Trumpa był jego bliski doradca, a później strateg Białego Domu Steve Bannon.

W 2015 roku prawnicy Facebooka poprosili o usunięcie zdobytych w niewłaściwy sposób danych, ale - jak wynika z informacji "Observera" - pomimo tego wciąż istnieje wiele kopii bazy danych, które pozostają w użyciu.

Śledztwo w sprawie możliwego naruszenia prawa zapowiedziała między innymi brytyjska komisarz ds. informacji (odpowiednik polskiego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych) i parlamentarna komisja ds. cyfryzacji, mediów, kultury i sportu.

RadioZET.pl/pap/maal