Zamknij

Tylko on może przekonać Putina. Rodziny obrońców Azowstalu apelują o pomoc

14.05.2022 14:16
Władimir Putin, Xi Jinping
fot. DMITRI LOVETSKY/AFP/East News

Rodziny żołnierzy walczących w fabryce Azowstal apelują do przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga o wsparcie w negocjacjach z Władimirem Putinem. Chodzi o ewakuację ich synów, mężów i ojców z Mariupola. Z rodzinami tych, którzy walczą w ostatnim ukraińskim przyczółku w tym mieście, rozmawiał specjalny wysłannik Radia ZET na Ukrainę Miłosz Gocłowski.

Zdaniem rodzin żołnierzy – prezydent Chin Xi Jinping, jako jedna z niewielu osób na świecie, może mieć wpływ na Władimira Putina i sprawić, że ten zgodzi się na ewakuację obrońców Azowstalu. – Relacje chińsko-rosyjskie, zależności gospodarcze i militarne, mogą sprawić, że rosyjski prezydent pozwoli ich ewakuować – mówiła w rozmowie z Miłoszem Gocłowskim jedna z żon walczących w Mariupolu żołnierzy.

Wojna w Ukrainie. Rodziny obrońców Azowstalu apelują o pomoc do Chin

– Bez tego wsparcia czeka ich śmierć, bo każdego dnia są atakowani i bronią się już ostatkiem sił – dodała kolejna kobieta. – Nasi chłopcy są twardsi niż stal, która była wykuwana w tamtych zakładach, ale mój mąż mi napisał, że jeśli piekło istnieje, to on właśnie się w nim znalazł – opowiadała kobieta.

Każdego dnia na fabrykę Azowstal spadają dziesiątki rosyjskich bomb i pocisków. Wielu żołnierzy jest rannych, wielu zmarło, bo nie ma nikogo, kto mógłby opatrzeć ich rany. Żołnierze chcą wyjechać do innego kraju. Zobowiązują się, że nie wrócą już do walki, tylko za granicą poczekają na koniec wojny.

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl

C