Zamknij

Tysiące więźniów wyjdzie na wolność. Władze chcą zwolnić miejsce w więzieniach

02.10.2021 20:12

Władze Ekwadoru planują ułaskawić tysiące więźniów lub złagodzić ich wyroki, by zwolnić miejsce w przeludnionych więzieniach - poinformowała w sobotę stacja CNN. Decyzję podjęto po niedawnych rozruchach w więzieniu w Guayaquil na zachodzie kraju, w których 118 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych.

tysiące więźniów wyjdzie na wolność
fot. Shutterstock

Ekwador. Dyrektor służby więziennej (SNAI) Bolivar Garzon powiedział w piątek, że nawet 2 tys. osadzonych, w tym starsi, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami i chorobami terminalnymi, będzie miało priorytet na liście ułaskawień. Dodatkowo odbywający karę więzienia obcokrajowcy mają zostać deportowani. - Obecnie rozpatrywane są 82 przypadki - przekazał Garzon.

Śledztwo dotyczące rozruchów w zakładzie Litoral, gdzie we wtorek doszło do starć między członkami dwóch rywalizujących gangów, jest w toku.

Władze wypuszczą z więzień tysiące osadzonych. Chcą zwolnić miejsce

Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso w odpowiedzi na te wydarzenia ogłosił w środę w krajowych więzieniach obowiązujący przez 60 dni stan wyjątkowy. Ponadto władze mają przeznaczyć dodatkowe 24 mln dolarów na system więziennictwa.

W ekwadorskich więzieniach przebywa ok. 39 tys. więźniów. W lutym i lipcu w kilku więzieniach doszło do rozruchów. Podczas lutowych zamieszek w zakładach w Guayaquil, Cuenca i Latacunga, w których przebywa 70 proc. wszystkich osadzonych, zginęło 79 osób. Podczas zajść w lipcu życie straciło 21 więźniów.

RadioZET.pl/ PAP