Zamknij

Timmermans: Polska musi zrobić więcej. Daje czas do połowy maja

Redakcja
17.04.2018 16:40
Frans Timmermans, Mateusz Morawiecki
fot. Stanisław Kowalczuk/East News

Przyjęte przez polski parlament ustawy sądowe nie rozwiązują problemów, na jakie wskazała KE - takie przesłanie przekazał unijnym ministrom wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Wskazał, że ostateczna ocena powinna się odbyć w maju - podały źródła PAP.

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł dyplomatycznych PAP we wtorek w Luksemburgu, jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia ministrów ds. europejskich odbył się organizowany przez Belgię obiad dla krajów "przyjaciół praworządności". Wśród zaproszonych państw były kraje Beneluksu, Francja oraz Niemcy. Rozmowa dotyczyła nie tylko Polski, ale też potrzeby utworzenia nowego mechanizmu badania praworządności.

Zobacz także

Już na samym posiedzeniu Rady wiele krajów UE wsparło Komisję, natomiast Węgry tradycyjnie - Polskę. Timmermans podkreślał, że cieszy się z trwającego prawdziwego dialogu z Polską. Zastrzegał, że nie pracuje z władzami w Warszawie nad kompromisem, ale nad rozwiązaniem, które zapewni, że nie będzie systemowego zagrożenia dla praworządności w Polsce.

Timmermans o sytuacji w Polsce

Wskazywał, że potrzebne jest "solidne rozwiązanie", a przyjęte przez polski parlament ustawy sądowe nie odpowiadają na obawy Komisji Europejskiej. Przypominał m.in. niedawny raport Grupy Państw Przeciwko Korupcji (GRECO), który wskazywał, że ustawy reformujące system sądownictwa w Polsce dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego i ustroju sądów powszechnych nie są zgodne ze standardami Rady Europy z zakresu walki z korupcją.

Źródła PAP podały, że Timmermans chce, by w maju odbyła się pełna dyskusja na radzie ds. ogólnych dotycząca Polski, na której "przedstawi on ostateczną ocenę" całej sprawy. Rada ds. ogólnych zaplanowana jest na 14 maja.

RadioZET.pl/PAP/KM