Zamknij

UE alarmuje: Zbliża się najgorsza w historii susza i katastrofalne pożary

07.07.2022 20:05

Południe Europy może czekać w tym roku najgorsza w historii susza oraz wyjątkowo niebezpieczny i wydłużony sezon pożarów - podaje w czwartek Euronews. UE już teraz finansuje wysyłanie strażaków i sprzętu gaśniczego do Grecji - poinformował wiceszef KE Marosz Szefczovicz.

susza w Europie
fot. AP /Associated Press /East News

Południe Europy może czekać najgorsza w historii susza i wydłużony sezon pożarów. - Od roku 2017 obserwujemy w Europie szczególnie intensywne pożary lasów i niestety w roku 2022 sezon pożarów może wpisać się w ten trend - oznajmił Szefczovicz.

Najgorsza susza w historii i fala pożarów

Zmiany klimatyczne, wysokie temperatury, przedłużające się susze sprzyjają pożarom. W 2021 roku z powodu rekordowych fal upałów katastrofalne pożary nawiedziły wiele krajów południa Europy i wybrzeży Morza Śródziemnego w tym Włochy, Grecję, Francję, Albanię Macedonię Północną, Grecję, Hiszpanię, Turcję czy Liban - przypomina Euronews.

W tym roku rząd Włoch ogłosił już stan wyjątkowy dla pięciu regionów z powodu suszy, susza grozi też całej Portugalii po najgorętszym maju od 92 lat.

Szefczovicz uważa, że na dłuższą metę Europa musi nauczyć się lepszego wykorzystywania wody i gospodarowania gruntami, które nie będzie ich wyniszczać oraz zainwestować w uprawę zbóż odpornych na suszę.

RadioZET.pl/ PAP