Zamknij

UE przyjęła nowe, niezależne od ONZ sankcje wobec Korei Północnej

Redakcja
16.10.2017 17:58
UE przyjęła nowe, niezależne od ONZ sankcje wobec Korei Północnej
fot. East News

Unijni ministrowie spraw zagranicznych przyjęli nowe, niezależne od decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ sankcje wobec Korei Północnej, które mają skłonić ten kraj do zaprzestania rozwijania broni jądrowej. Unijny pakiet przewiduje m.in. całkowity zakaz inwestycji.

Szefowie dyplomacji "28" rozmawiali o sytuacji na Półwyspie Koreańskim na poniedziałkowym spotkaniu w Luksemburgu. Niepokój - nie tylko w UE - budzi rozwijanie przez Koreę Północną programów jądrowych i balistycznych.

UE do tej pory wdrażała głównie sankcje Rady Bezpieczeństwa ONZ. Teraz wzmacnia te restrykcje swoimi własnymi środkami. Unijni ministrowie spraw zagranicznych uznali, że "działania Korei Północnej są stałym zagrożeniem dla pokoju i stabilności na świecie". Dlatego, aby wywrzeć większą presję na władze tego kraju, UE zdecydowała o całkowitym zakazie inwestycji unijnych w Korei Północnej obejmującym wszystkie sektory.

Zakaz ten dotyczył uprzednio jedynie inwestycji w przemyśle jądrowym i związanym z bronią konwencjonalną, w sektorze wydobywczym, rafineryjnym i chemicznym, w metalurgii i przetwórstwie metali oraz w przemyśle lotniczym i kosmicznym.

Innym działaniem wprowadzanym przez UE jest całkowity zakaz sprzedaży Korei Północnej rafinowanych produktów petrochemicznych i ropy naftowej. Wywóz tego rodzaju produktów podlegał już częściowym ograniczeniom w związku z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ z 11 września.

RadioZET.pl/pap/maal