Zamknij

UE zaniepokojona naruszaniem rozejmu w Górskim Karabachu

12.10.2020 02:36
Żołnierze Armii Obrony Karabachu
fot. East News

Unia Europejska wyraża „skrajne zaniepokojenie” naruszaniem rozejmu w Górskim Karabachu - oświadczył w niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Porozumienie o zawieszeniu broni w strefie konfliktu o Górski Karabach weszło w życie w sobotę.

"Z ogromnym zaniepokojeniem odnotowujemy doniesienia o kontynuacji działań wojskowych, zwłaszcza przeciwko celom cywilnym i ofiarom cywilnym” - napisał Borrell w oświadczeniu.

Dodał, że 27 krajów członkowskich Unii „wzywa wszystkie konfliktu strony do przestrzegania porozumienia o zawieszeniu broni". Zwrócił się także do obu walczących ze sobą krajów „natychmiastowe rozpoczęcie prawdziwych negocjacji pod auspicjami” mińskiej grupy OBWE (Rosja, Francja, Stany Zjednoczone).

Górski Karabach: Strony konfliktu wzajemnie oskarżają się o łamanie rozejmu

Wynegocjowane w w piątek Moskwie porozumienie o zawieszeniu działań wojennych jest zasadniczo przestrzegane, choć co jakiś czas dochodzi do incydentów i sporadycznej wymiany ognia. Strony konfliktu nie ustają natomiast w wysuwaniu pod adresem przeciwnika oskarżeń o świadome łamanie rozejmu, licząc na zaskarbienie sympatii opinii międzynarodowej.

Radiozet.pl/PAP