Zamknij

Jest wstępne porozumienie w sprawie Brexitu!

Redakcja
08.12.2017 07:42
Jest wstępne porozumienie w sprawie Brexitu!
fot. PAP/EPA

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May spotyka się w piątek rano najpierw z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, a potem z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, by spróbować domknąć porozumienie w sprawie pierwszej fazy negocjacji dotyczących Brexitu.

W czwartek wieczorem trwały negocjacje na temat granicy między Irlandią, a Irlandią Północną. Temat ten był przeszkodą przed ogłoszeniem dostatecznego postępu w rokowaniach brexitowych, by przejść do drugiej fazy rozmów.

Zobacz także

Około godz. 8 rano spodziewane jest oświadczenie dla prasy May i Junckera - wynika z informacji podanych przez KE. O godz 8.30 z prasą ma się spotkać Tusk, który też będzie rozmawiał z May.

KE informowała w czwartek, że jest gotowa na wznowienie rozmów z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu "w każdej chwili".

Zobacz także

Irlandia Płn. jako jedyna część Zjednoczonego Królestwa będzie miała granicę lądową z krajem członkowskim UE - Irlandią. Rząd w Londynie argumentuje, że nie należy dopuścić do powrotu tzw. twardej granicy między Irlandią i Irlandią Północną, ale jednocześnie opowiada się za wyjściem z unii celnej i wspólnego rynku.

UE domaga się m.in., by Londyn uznał Trybunał Sprawiedliwości UE jako instancję odwoławczą w ewentualnych przyszłych sporach dotyczących praw obywateli unijnych w W. Brytanii. Bruksela obawia się, że po Brexicie brytyjskie prawo może zmienić się na ich niekorzyść, a brytyjskie sądy nie będą odpowiednio respektowały postanowień umowy o wyjściu z UE.

Zobacz także

Trzecią sporną kwestią są brytyjskie zobowiązania finansowe wobec UE.

Porozumienie w tych trzech kwestiach - praw obywatelskich, granicy irlandzkiej i rozliczeń finansowych - pozwoliłoby unijnej "27" dać zielone światło w sprawie przejścia do drugiej fazy pertraktacji dotyczących Brexitu.

Zobacz także

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca br. W przyszłym tygodniu szefowie państw i rządów 27 krajów członkowskich Unii mają ocenić, czy w dotychczasowych rozmowach z Londynem nastąpił wystarczający postęp.

RadioZET.pl/PAP/KM

C