Zamknij

UNHCHR: Państwo Islamskie morduje cywilów uciekających z Mosulu. Setki ofiar

Redakcja
08.06.2017 12:51
UNHCHR: Państwo Islamskie morduje cywilów uciekających z Mosulu. Setki ofiar
fot. east news

Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego mordują coraz większą liczbę cywilów, którzy próbują uciekać z zachodniej części okupowanej przez ISIS Mosulu. Doniesienia te potwierdziło Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR).

UNHCHR informowało w czwartek o „poważnej eskalacji” w Mosulu. Chodzi o śmierć 60-80 cywilów 31 maja podczas ataków z powietrza na dzielnicę Zandżili, kontrolowaną przez dżihadystów.

Cywile uciekają z miasta

Zabitych niewinnych osób jest jednak więcej. – Wiarygodne doniesienia wskazują, że od 26 maja zabitych zostało ponad 231 cywilów próbujących uciec z zachodniego Mosulu, w tym co najmniej 204 w ciągu zaledwie trzech dni w ubiegłym tygodniu – czytamy w oświadczeniu UNHCHR.

Irak ogarnięty wojną

Od października iracka armia wspierana przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA próbuje odbić Mosul z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Jak podaje PAP, od października 2016 r. z Mosulu uciekło prawie 700 tys. osób. Strefy będące wciąż pod kontrolą IS są gęsto zaludnione. Według ONZ znajduje się tam jeszcze 200 tys. ludzi.

Tak wygląda dramat ludności cywilnej w Mosulu:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz