Zamknij

USA: 15-latek musi zapłacić 36 mln kary za spowodowanie pożaru

Redakcja
22.05.2018 16:27
USA: 15-latek musi zapłacić 36 mln kary za spowodowanie pożaru
fot. Shutterstock

Nastoletni chłopak musi się zmierzyć z ogromnymi konsekwencjami po wznieceniu pożaru w Oregonie. Sąd zadecydował, że 15-latek musi zapłacić odszkodowanie w wysokości 36 mln 618 tys. 330 dolarów.

15-latek wywołał ogromny pożar lasu w Eagle Creek w USA. Sąd w mieście Hoody River w amerykańskim stanie Oregon nałożył na chłopaka niebotyczną karę finansową w wysokości 36 mln 618 tys. 330 dolarów.

Zobacz także

Sąd argumentował, że kwota, choć wysoka, w pełni oddaje wymiar szkód wyrządzonych przez sprawcę. Wcześniej sprawdzono prawne możliwości karania nieletniego wysoką grzywną. 

Pożar w Oregonie. Nastolatek musi zapłacić 36 mln kary

Wyrokowi stanowczo sprzeciwia się adwokat 15-latka. Wezwał sędziego do zasądzenia „bardziej racjonalnej kwoty”. Prawnik zarzucił, że kara nie jest zgodna z konstytucją, a wysokość odszkodowania nazwał „absurdalną”. 

Do pożaru doszło w 2007 roku w Eagle Creek w stanie Oregon. 15-latek przyznał się, że bawił się fajerwerkami. Wziął na siebie odpowiedzialność za wzniecenie ognia. 

Zobacz także

Sąd uznał, że nastolatek może stopniowo spłacać zobowiązanie. Według prawa sąd może też wstrzymać obowiązek spłaty po 10 latach, gdy skazany skończy odbywanie kary w zawieszeniu, nie popełnił innych czynów karalnych oraz wywiązywał się ze spłat według wyznaczonego harmonogramu. Chłopak został też skazany na 1920 godzin prac społecznych. 

W wyniku pożaru spaliło się 200 kilometrów kwadratowych lasów oraz cztery budynki. Znacznie pogorszyła się też jakość powietrza w sąsiednim Portland. 

RadioZET.pl/The Oregonian, Polsat News/KM