Zamknij

Biały Dom przywrócił akredytację dziennikarzowi CNN

Redakcja
20.11.2018 09:57
Biały Dom przywrócił akredytację dziennikarzowi CNN
fot. East News

Administracja prezydenta USA w poniedziałek przywróciła na stałe akredytację korespondentowi krytycznej wobec Donalda Trumpa telewizji CNN Jimowi Acoście. Ostrzegła, że może ją stracić, jeśli nie dostosuje się do przepisów obowiązujących dziennikarzy na konferencjach prasowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sanders oświadczyła, że przepustka dla Acosty uprawniająca do wejścia na teren Białego Domu zostanie mu przywrócona. Dodała jednak, że dziennikarze, którzy będą ignorować nowe zasady postępowania na konferencjach prasowych, zostaną pozbawieni akredytacji.

Zgodnie z tymi zasadami wskazany przez prezydenta (lub inną osobę występującą na konferencji) dziennikarz będzie mógł zadać tylko jedno pytanie, po czym będzie musiał umożliwić zadawanie pytań pozostałym reporterom, chyba że prezydent wyrazi zgodę, aby zadał następne.

Zobacz także

W rezultacie CNN oświadczyła, że rezygnuje z pozwu przeciwko Białemu Domowi, w którym domagała się przywrócenia akredytacji swojemu korespondentowi. Stacja argumentowała, że pozbawienie go przepustki jest pogwałceniem konstytucyjnej zasady wolności słowa oraz że odmówiono mu dochodzenia słuszności swoich racji.

Acosta podziękował na Twitterze wszystkim, którzy mu kibicowali.

„Dziękuję wszystkim za poparcie. Jak powiedziałem w ub. piątek...wracajmy do pracy” – napisał.

Sędzia federalnego sądu okręgowego Timothy Kelly już wcześniej – czasowo (do końca listopada) – przywrócił dziennikarzowi jego przepustkę.

CNN krytyczna wobec Trumpa

CNN często krytykuje politykę Trumpa, który nie pozostaje jej dłużny, atakując ją i inne niechętne mu media.

Acosta utracił swoją akredytację nazajutrz po konferencji prasowej prezydenta 7 listopada, podczas której doszło do ostrej wymiany zdań między nim a Trumpem. Dziennikarz nieustępliwie pytał prezydenta o zmierzającą w stronę USA karawanę migrantów z Ameryki Środkowej oraz o śledztwo specjalnego prokuratora Roberta Muellera w sprawie powiązań osób z jego sztabu wyborczego z władzami na Kremlu.

Zobacz także

Wyprowadzony z równowagi Trump, któremu dodatkowo popsuła humor utrata przez republikanów kontroli nad Izbą Reprezentantów, nazwał Acostę „grubiańską, odpychającą osobą”, dodając „już wystarczy, już wystarczy”. Następnie zażądał, by dziennikarz oddał mikrofon stażystce Białego Domu, ten jednak odmówił.

RadioZET.pl/PAP/JŚ