Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jest decyzja ws. Pomnika Katyńskiego w Jersey City

09.05.2018 07:09
xxx wiadomosci

Jest wstępna decyzja w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Amerykański Sąd Federalny zakazał jakichkolwiek prób przenoszenia monumentu. Zakaz obowiązuje do 29 maja. 

Pomnik Katynski fot. Wikimmedia Commons

Pozew do sądu ws. Pomnika Katyńskiego złożył adwokat i działacz polonijny Sławomir Platta. Poinformował o decyzji sądu Polskie Radio. Podczas telekonferencji z sędzią z New Jersey prawnik reprezentujący miasto oświadczył, że w najbliższym czasie nie jest planowane przenoszenia pomnika. 

— Wcześniej burmistrz nie chciał z nami rozmawiać. Prosiliśmy go o rozmowę, o dialog. Rząd polski prosił go o dialog, a on odmówił wszystkim. Burmistrz zachowuje się jak król i władca Jersey City, podczas gdy jest tylko wybranym w wyborach reprezentantem miasta. To jest służba społeczna, o której on zapomniał — mówił Sławomir Platta. Dodał, że władze miasta będą rozmawiały teraz z Polakami za pośrednictwem prawników. 

Kurs złagodził także burmistrz miasta Steven Fulop. Wycofał się z zapowiedzi całkowitego usunięcia pomnika i deklaruje, że jest otwarty na dialog.

RadioZET.pl/Polskie Radio, Onet/KM

Oceń
Tagi