Zamknij

Zabiła ciężarną, wycięła jej dziecko i porwała. W grudniu ma zostać stracona

17.10.2020 21:35
Lisa Montgomery, zabiła ciężarną, zostanie stracona
fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Lisa Montgomery udusiła 23-letnią ciężarną, a następnie wycięła z jej łona 8-miesięczne dziecko, które później porwała. Zbliża się jej sądny dzień – kobieta ma zostać stracona 8 grudnia poprzez śmiertelny zastrzyk. Będzie to pierwsza egzekucja kobiety w USA od blisko 70 lat.

Lisa Montgomery została skazana na karę śmierci już w 2007 roku, ale wyrok przewidziano dopiero na grudzień bieżącego r. Kobietę uznano za winną uduszenia kobiety z Missouri. Ciężarna zmarła, natomiast cudem przeżyło jej dziecko, które nożowniczka wycięła z jej łona, a następnie porwała.

Montgomery jest pierwszą od ponad sześciu dekad kobietą skazaną na śmierć. Jak przypomina CNN, ostatnią była Bonnie Brown Heady, stracona 18 grudnia 1953 roku za porwanie i morderstwo.

Zabiła ciężarną, wycięła i porwała 8-miesięczne dziecko. W grudniu zostanie stracona

Montgomery przebywa w więzieniu federalnym w Terre Haute w stanie Indiana. Adwokat kobiety stwierdził, że wykonanie kary śmierci będzie niesprawiedliwe, gdyż jej klientka jest chora psychicznie. Zdanie obrony cierpiała z powodu okropnego maltretowania w dzieciństwie.

Zobacz także

Lisa Montgomery od dawna przyjmuje pełną odpowiedzialność za swoje przestępstwo i nigdy nie wyjdzie z więzienia. Ale jej ciężka choroba psychiczna i niszczycielskie skutki traumy z dzieciństwa sprawiają, że egzekucja na niej jest głęboką niesprawiedliwością

Kelley Henry, adwokat skazanej, cytowany przez Reutersa

Departament Sprawiedliwości USA w piątek zaplanował również egzekucję na Brandonie Bernardzie, który wraz ze swoimi wspólnikami zamordował dwóch młodych ministrów w 1999 roku. Karę śmierci przewidziano na 10 grudnia.

Obie grudniowe egzekucje będą, odpowiednio, ósmą i dziewiątą, w  tym roku. Administracja prezydenta Donalda Trumpa zadecydowała o zakończeniu nieformalnej, 17-letniej przerwę w federalnych egzekucjach. Podległe jej więziennictwo powróciło, na mocy nowego prawa, do praktyki ze śmiertelnym zastrzykiem w organizm skazanego.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku  

RadioZET.pl/Reuters/CNN