Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Martin Landau nie żyje. Laureat Oscara miał 89 lat

17.07.2017 07:47
xxx wiadomosci

W sobotę w klinice uniwersytetu stanu Kalifornia w Los Angeles, w wieku 89 lat, zmarł aktor filmowy i telewizyjny, laureat nagrody Oscara Martin Landau - poinformował w niedzielę jego agent Dick Guttman.

Landau fot. Twitter/Hollywood Reporter

Tę najbardziej prestiżową nagrodę w świecie filmowym Landau otrzymał za drugoplanową rolę w filmie z 1994 r. "Ed Wood" autorstwa Tima Burtona, którego tytułowym bohaterem był reżyser uznany z najgorszego w dziejach kina.

Landau wystąpił w nim jako starzejący się gwiazdor horrorów, słynny odtwórca roli hrabiego Draculi, Bela Lugosi. Główne role grali w nim Johnny Depp (jako Ed Wood), Bill Murray i Sarah Jessica Parker.

Urodzony w 1928 roku na nowojorskim Brooklynie Landau stał się znany z roli w popularnym w latach 60. ub. wieku serialu telewizyjnym "Mission: Impossible", którego kolejne odcinki były emitowane do roku 1973. Aktor występował tam razem z żoną Barbarą Bain. W latach 1975-77 Landau wraz z żoną grali główne role w brytyjskim serialu fantastyczno-naukowym "Kosmos: 1999", który był emitowany również w TVP.

Krytycy filmowi podkreślają, że Landau mógł uzyskać status gwiazdora za rolę, którą odrzucił - charakterystycznego ze względu na spiczaste uszy naukowca Mr. Spocka w serialu "Star Trek". Rola ta ostatecznie przypadła Leonardowi Nimoyowi.

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń