Zamknij

Chciał obalić pomnik Juana de Onate. Postrzelono go

16.06.2020 15:45
pomnik Juana de Onate
fot. East News/ AP/Associated Press

W poniedziałek w nocy mężczyzna protestujący w Albuquerque w USA został postrzelony, gdy próbował obalić pomnik z brązu hiszpańskiego konkwistadora.

Albuquerque to jedno z największych miast w stanie Nowy Meksyk. To tam postrzelono protestującego mężczyznę, który usiłować obalić pomnik znajdujący się pod muzeum historii i sztuki.

Zamieszki w USA. Postrzelono mężczyznę, który chciał obalić pomnik

Gilbert Gallegos, rzecznik policji w Albuquerque przekazał, że postrzelony mężczyzna od razu został przewieziony do szpitala. 

Zobacz także

Do postrzelenia doszło w poniedziałek w nocy (czasu lokalnego) w trakcie konfrontacji protestujących z grupą uzbrojonych mężczyzn, którzy próbowali chronić posąg Juana de Onate. W pewnym momencie protestujący owinęli pomnik łańcuchem i zaczęli go szarpać, wykrzykując: "zburzcie go". Dodatkowo jeden z protestujących wielokrotnie uderzył kilofem w cokół monumentu. Chwilę po tym zdarzeniu słychać było strzały. Ludzie zaczęli krzyczeć. Jedna z osób protestujących została postrzelona.

Zobacz także

Gilbert Gallegos przekazał, że policja użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych, aby bronić mundurowych i zatrzymać uczestników strzelaniny. Rzecznik dodał, że ludzie zostali rozbrojeni i przetransportowanie do aresztu na przesłuchanie. Policja zabezpieczyła miejsce zdarzenia. Gallegos dodał, że śledczy będą prowadzić dochodzenie, aby ujawnić szczegóły.

Zobacz także

Do przemocy w Albuquerque doszło zaledwie kilka godzin po tym, jak aktywiści w północnej części Nowego Meksyku świętowali usunięcie innego wizerunku de Onate, który był wystawiony w centrum kultury w Alcalde w hrabstwie Rio Arriba. Miejscowi urzędnicy usunęli go, aby zabezpieczyć przed ewentualnym zniszczeniem i w celu uniknięcia niepokojów społecznych przed planowanym protestem — przekazała agencja AP.

Pomnik Juana de Onate

Masywny pomnik z brązu z betonowym cokołem, przedstawiający de Onate na koniu, został przeniesiony przez wózek widłowy. W momencie usuwania statuy zaczęli wiwatować przechodnie, którzy postrzegali pomnik jako zniewagę dla rdzennej ludności i źródło napięć na tle rasowym — poinformowała AP. Kilka osób pojawiło się również na miejscu, aby bronić upamiętnienia de Onate.

Zobacz także

Posągi de Onate od kilkudziesięciu lat są źródłem krytyki i sporów. Juan de Onate, który w 1598 r. przybył na tereny obecnego Nowego Meksyku, odegrał istotną rolę w procesie chrystianizacji podbitych terytoriów, podporządkowując sobie ludność indiańską, ale jest również potępiany za swoją brutalność oraz surowe i krwawe rządy. Pomniki europejskich zdobywców i postaci z czasów kolonialnych są dewastowane i obalane w różnych krajach na fali protestów przeciw niesprawiedliwości na tle rasowym w następstwie brutalnego uduszenia czarnoskórego George'a Floyda przez białego policjanta w Minneapolis 25 maja.

RadioZET.pl/PAP