Zamknij

78-letnia Nancy Pelosi szefową Izby Reprezentantów. Reakcja jej wnucząt rozbraja!

Redakcja
03.01.2019 22:48
78-letnia Nancy Pelosi szefową Izby Reprezentantów. Reakcja jej wnucząt rozbraja!
fot. PAP/EPA

Przedstawicielka Partii Demokratycznej 78-letnia Nancy Pelosi została w czwartek wybrana na przewodniczącą Izby Reprezentantów Kongresu USA. Na czele Izby Reprezentantów zastąpiła Republikanina Paula Ryana.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na Pelosi zagłosowało 220 kongresmenów. Jej republikański kontrkandydat Kevin McCarthy otrzymał 190 głosów i zostanie nowym szefem republikańskiej mniejszości.

W swojej inauguracyjnej przemowie obiecała walkę o interesy klasy średniej i oceniła, że Amerykanie opowiedzieli się za „nową jutrzenką”. Zapowiedziała też, że kierowana przez nią Izba Reprezentantów będzie "transparentna, jednocząca i dwupartyjna".

Pelosi objęcia stanowiska pogratulowały jej... wnuki.

Kim jest Nancy Pelosi?

78-letnia Pelosi - w oficjalnej hierarchii „numer 3” w państwie, po prezydencie i wiceprezydencie - jest z politycznego punktu widzenia najbardziej wpływową kobietą w Stanach Zjednoczonych a zarazem najważniejszą antagonistką prezydenta Donalda Trumpa. Jak napisała agencja Associated Press, „przebiła szklane sufity, by stać się jednym z najpotężniejszych polityków XXI wieku”.

Zobacz także

W polityce jest aktywna od 37 lat. Była już szefową Izby w latach 2007-2011, później kierowała demokratyczną mniejszością.

- Nikt nie jest niezastąpiony, ale ja wiem, że jestem bardzo dobra w tym, co robię - powiedziała AP jesienią ubiegłego roku podczas kampanii wyborczej.

Wybory środka kadencji w USA

Nowy, wybrany 6 listopada Kongres USA jest podzielony, bo Demokraci mają większość w Izbie Reprezentantów, a Republikanie w Senacie.

Zobacz także

Taka sytuacja utrudni rządy republikańskiemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, bo w poprzedniej kadencji jego partia miała większość w obu izbach.

RadioZET.pl/PAP/JŚ