Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

78-letnia Nancy Pelosi szefową Izby Reprezentantów. Reakcja jej wnucząt rozbraja!

03.01.2019 22:48
xxx wiadomosci

Przedstawicielka Partii Demokratycznej 78-letnia Nancy Pelosi została w czwartek wybrana na przewodniczącą Izby Reprezentantów Kongresu USA. Na czele Izby Reprezentantów zastąpiła Republikanina Paula Ryana.

78-letnia Nancy Pelosi szefową Izby Reprezentantów. Reakcja jej wnucząt rozbraja! fot. PAP/EPA

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na Pelosi zagłosowało 220 kongresmenów. Jej republikański kontrkandydat Kevin McCarthy otrzymał 190 głosów i zostanie nowym szefem republikańskiej mniejszości.

W swojej inauguracyjnej przemowie obiecała walkę o interesy klasy średniej i oceniła, że Amerykanie opowiedzieli się za „nową jutrzenką”. Zapowiedziała też, że kierowana przez nią Izba Reprezentantów będzie "transparentna, jednocząca i dwupartyjna".

Pelosi objęcia stanowiska pogratulowały jej... wnuki.

Kim jest Nancy Pelosi?

78-letnia Pelosi - w oficjalnej hierarchii „numer 3” w państwie, po prezydencie i wiceprezydencie - jest z politycznego punktu widzenia najbardziej wpływową kobietą w Stanach Zjednoczonych a zarazem najważniejszą antagonistką prezydenta Donalda Trumpa. Jak napisała agencja Associated Press, „przebiła szklane sufity, by stać się jednym z najpotężniejszych polityków XXI wieku”.

W polityce jest aktywna od 37 lat. Była już szefową Izby w latach 2007-2011, później kierowała demokratyczną mniejszością.

- Nikt nie jest niezastąpiony, ale ja wiem, że jestem bardzo dobra w tym, co robię - powiedziała AP jesienią ubiegłego roku podczas kampanii wyborczej.

Wybory środka kadencji w USA

Nowy, wybrany 6 listopada Kongres USA jest podzielony, bo Demokraci mają większość w Izbie Reprezentantów, a Republikanie w Senacie.

Taka sytuacja utrudni rządy republikańskiemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, bo w poprzedniej kadencji jego partia miała większość w obu izbach.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń