Zamknij

Nie zapadł wyrok w sprawie Billa Cosby'ego. Będzie nowy proces?

Redakcja
17.06.2017 19:25
Cosby
fot. Twitter/HuffPost

W procesie 80-letniego amerykańskiego komika Billa Cosby'ego, któremu kilkadziesiąt kobiet zarzuca molestowanie seksualne, ława przysięgłych nie zdołała uzgodnić stanowiska w sprawie żadnego z zarzutów. Postępowanie umorzono, ale prokurator zapowiedział już kolejny proces.

Sąd w Pensylwanii ogłosił w sobotę fiasko starań przysięgłych o osiągnięcie jednomyślności po ponad 50 godzinach narady. To sukces Cosby'ego, mimo że prokuratura postanowiła ubiegać się o jego ponowne sądzenie.

Gdyby Cosby został uznany za winnego, groziłoby mu do 30 lat pozbawienia wolności.

Dwie sprzeczne wersje

Oskarżenie dotyczyło wydarzeń z 2004 roku. Prokuratura zarzucała Cosby'emu, że w swoim domu dopuścił się napaści. Kobietę, która była jego ofiarą, miał zniewolić winem i środkami farmakologicznymi tak, że nie była w stanie stawiać oporu, kiedy molestował ją seksualnie.

Cosby przyznał pod przysięgą, że "miał kontakt seksualny" z ową kobietą, byłą pracownicą uniwersytetu Temple, Andreą Constand. Cosby studiował na tej uczelni, a później był członkiem jej rady powierniczej. Komik utrzymywał wtedy, że do kontaktu seksualnego z Constand doszło za obopólną zgodą.

Z braku świadków, proces, który przyciągnął uwagę światowych mediów, toczył się w oparciu o sprzeczne ze sobą zeznania Cosby'ego i Constand.

Kilkadziesiąt oskarżeń ze strony kobiet

W sumie ponad 60 kobiet oskarżyło Cosby'ego, że podawał im środki usypiające i molestował je seksualnie, ale wszystkie zarzuty karne, poza sprawą Andrei Constand, się przedawniły. Niemniej wiele spraw przeciwko aktorowi toczy się przed sądami cywilnymi.

Cosby, amerykański aktor i komik oraz gwiazda kultury masowej, znany jest głównie z roli dr. Cliffa Huxtable'a, którego kreował w serialu "The Cosby Show" w latach 80. i 90. ub. wieku.