Zamknij

Policjant nie interweniował przy strzelaninie. Prokuratura wnosi o 100 lat więzienia

05.06.2019 14:50
Policjant nie interweniował przy strzelaninie. Prokuratura wnosi o 100 lat więzienia
fot. Xinhua/Photoshot/REPORTER

O 100 lat więzienia wnosi amerykańska prokuratura wobec policjanta, który nie interweniował przy strzelaninie w liceum w miejscowości Parkland. W krwawej jatce w liceum zginęło 17 uczniów. Funkcjonariusz usłyszał też zarzut składania fałszywych zeznań – informuje TVP Info.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Policjant nie interweniował, gdy uzbrojony w karabin napastnik Nicolas Cruz wszedł do szkoły i zastrzelił 17 osób i ranił kolejne. Do zdarzenia doszło 14 lutego 2018 roku w liceum im. Marjory Stoneman Douglas w Parkland w stanie Floryda. Po strzelaninie wtopił się w panikujący tłum, następnie udał się do restauracji. Po zjedzeniu posiłku został przechwycony przez policjantów.

Zobacz także

Śledztwo w sprawie trwało 14 miesięcy. Ustalono, że współwinnym krwawej masakry jest… wezwany na miejsce policjant, Scott Peterson. Nie wszedł on do budynku, by zatrzymać rajd Cruza. Nie uczynił tego, nawet gdy wezwano posiłki.

Zdaniem amerykańskiej prokuratury było to rażące zaniedbanie obowiązku na służbie. Śledczy dowodzą, że do tego Peterson złożył fałszywe zeznania. 

Scott Peterson nie zrobił absolutnie niczego, by zmniejszyć rozmiary tragedii. Nie ma usprawiedliwienia dla bierności, która bez wątpienia kosztowała życie ludzkie.

Rick Swearingen, komisarz policji stanu Floryda

Peterson wyjdzie z aresztu, jeśli wpłaci kaucję w kwocie 102 tys. dolarów. Czytamy, że będzie musiał oddać paszport i aż po proces nosić lokalizator GPS. Zabrano mu też broń.

Cruz został oskarżony o 17 morderstw z premedytacją. Śledczy wnoszą o karę śmierci dla zamachowca.

RadioZET.pl/TVP Info