Zamknij

Potężne eksplozje w rafinerii. Ewakuowano kilka miejscowości

28.11.2019 08:57
Potężne eksplozje w rafinerii. Ewakuowano kilka miejscowości
fot. Xinhua News/East News

Seria potężnych eksplozji wstrząsnęła w środę kompleksem rafinerii ropy naftowej w Port Neches (stan Teksas). Trzech pracowników zostało rannych. Zarządzono ewakuację mieszkańców czterech pobliskich miejscowości. Sieć obiegły wstrząsające nagrania, na których widać ogromne kłęby czarnego, gęstego dymu oraz moment wybuchu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pierwsza eksplozja w kompleksie rafinerii należących do TPC Group, pociągnęła za sobą następne. W budynkach znajdujących się w pobliżu rafinerii wyleciały szyby z okien. Podmuchy wyrywały z zawiasów zamknięte drzwi.

Zobacz także

Eksplodowała wieża destylacyjna

Władze hrabstwa Jefferson, na terenie którego znajdują się rafinerie, zarządziły ewakuację wszystkich mieszkańców w promieniu 6,4 km po tym jak eksplodowała jedna z wież destylacyjnych.

W pobliżu znajdują się inne zakłady chemiczne, ale nie doznały uszczerbku.

Zobacz także

Rzecznik TPC oświadczył, że rozmiar zniszczeń będzie można ocenić dopiero po wypaleniu się przerabianej ropy. Dopiero wówczas podjęta zostanie akcja dogaszania ognia.

Nakaz ewakuacji objął ok. 60 tysięcy osób zamieszkałych w części Port Neches a także miejscowości Groves, Nederland i Port Arthur.

Zobacz także

Rafinerie zajmują obszar ponad 80 hektarów i produkują, poza paliwami, także syntetyczny kauczuk, żywicę syntetyczną i dodatki do paliw. Znajdują się w południowo wschodniej części Teksasu, w odległości 145 km na wschód od Houston.

EN_01404276_0345
EN_01404276_0344
EN_01404276_0343

fot. Xinhua News/East News

RadioZET.pl/PAP/ABC News