Zamknij

Republikanie zniosą Obamacare? Przedstawili swój projekt

Redakcja
07.03.2017 06:58
Szpital
fot. Flickr

Republikanie w Izbie Reprezentantów przedstawili projekt reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Zmierza on do zniesienia obowiązującego obecnie systemu ubezpieczeń Obamacare i zastąpienia go nowym.

Długo oczekiwana propozycja Republikanów - pierwszy kompleksowy plan spełnienia jednej z podstawowych obietnic wyborczych tej partii - przewiduje zniesienie większości regulacji w dziedzinie ubezpieczeń zdrowotnych wprowadzonych na podstawie Ustawy o Dostępności Opieki Medycznej (Affordable Health Care Act) przez administrację Baracka Obamy. Kontrowersyjna ustawa, przyjęta wyłącznie głosami Demokratów w marcu 2010 roku, potocznie nazywana jest Obamacare.

Pomożemy i uspokoimy

- Dzięki współpracy nasz zjednoczony republikański rząd zapewni pomoc i uspokoi miliony Amerykanów cierpiących z powodu Obamacare - powiedział przewodniczący Izby Republikanów Paul Ryan podczas prezentacji projektu.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Natomiast zdaniem senatora Charlesa Schumera, przywódcy mniejszości demokratycznej w Senacie, "Trumpcare nie zastąpi Ustawy o Dostępności Opieki Medycznej, lecz zmusi miliony Amerykanów, by płacili więcej za gorszą opiekę (medyczną)".

Na czym polega różnica?

System ubezpieczeń medycznych, którym Republikanie zamierzają zastąpić Obamacare, będzie oparty na zasadach rynkowych i na zbiorowych ubezpieczeniach medycznych zapewnianych obecnie przez większość amerykańskich pracodawców.

Osoby, którym pracodawca nie zapewnia ubezpieczenia bądź pracujące na podstawie umowy o dzieło czy kontraktów terminowych, będą mogły przy zakupie ubezpieczenia medycznego skorzystać z ulg podatkowych. Wysokość tych ulg będzie uzależniona od wieku i dochodów tych osób.

Najstarsi Amerykanie, którzy ukończyli 65. rok życia, będą korzystać, tak jak obecnie, z federalnego systemu bezpłatnych ubezpieczeń medycznych Medicare. Koszt tego programu stanowi ok. 15 proc. budżetu federalnego; w 2015 roku na program federalny Medicare rząd wydał 546 mld dolarów.

Ubezpieczenie nie będzie obowiązkowe

W przeciwieństwie do Obamacare w nowym systemie wykupienie ubezpieczeń medycznych nie będzie obowiązkowe, a osoby ich pozbawione nie będą musiały płacić za to kary, jak to ma miejsce obecnie. Wymóg obowiązkowego posiadania ubezpieczenia medycznego przez wszystkich Amerykanów w wieku produkcyjnym był najczęściej krytykowanym przez Republikanów postanowieniem Obamacare.

Republikanie nie przedstawili w swoim projekcie kosztorysu ani harmonogramu zastąpienia Obamacare nowym systemem, jednak zdaniem ekspertów z ponadpartyjnej organizacji Committee for a Responsible Federal Budget (CRFB) całkowity demontaż Obamacare w ciągu najbliższych 10 lat będzie kosztował amerykańskich podatników co najmniej 350 miliardów dolarów.

RadioZET.pl/PAP/MP