Amerykanie publikują listę „ludzi Putina”

Redakcja
30.01.2018 07:29
Amerykanie publikują listę „ludzi Putina”
fot. PAP/EPA

Administracja Stanów Zjednoczonych opublikowała we wtorek listę 114 rosyjskich polityków i biznesmenów, którzy zdaniem władz amerykańskich są powiązani z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Ma to doprowadzić do zwiększenia presji na rosyjskiego przywódcę.

Opublikowanie listy nieformalnie znanej jako „lista Putina” ma na celu zdemaskować osoby, które wzbogaciły się lub uzyskały wpływy dzięki powiązaniu z prezydentem Rosji. Nie uruchamia ona żadnych amerykańskich sankcji wobec wymienionych na niej osób.

Zobacz także

Na liście znalazły się osoby, które zdaniem amerykańskiego ministerstwa finansów są ważnymi postaciami w rosyjskiej polityce. Wśród nich jest 96 oligarchów, z których każdy według władz USA ma majątek szacowany na co najmniej 1 mld dolarów.

Wśród nich jest premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. W latach 2008-2012 był prezydentem. W listopadzie 2017 roku potwierdził, że nie ma zamiaru ponownie kandydować na najwyższy urząd w państwie. 

Na amerykańskiej liście znaleźli się też rosyjscy biznesmeni Roman Abramowicz, Jewgienij Kaspierski, Oleg Deripaska i Wagit Alekperow. 

RadioZET.pl/PAP/KM