Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Amerykanie publikują listę „ludzi Putina”

30.01.2018 07:29
xxx wiadomosci

Administracja Stanów Zjednoczonych opublikowała we wtorek listę 114 rosyjskich polityków i biznesmenów, którzy zdaniem władz amerykańskich są powiązani z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Ma to doprowadzić do zwiększenia presji na rosyjskiego przywódcę.

Amerykanie publikują listę „ludzi Putina” fot. PAP/EPA

Opublikowanie listy nieformalnie znanej jako „lista Putina” ma na celu zdemaskować osoby, które wzbogaciły się lub uzyskały wpływy dzięki powiązaniu z prezydentem Rosji. Nie uruchamia ona żadnych amerykańskich sankcji wobec wymienionych na niej osób.

Na liście znalazły się osoby, które zdaniem amerykańskiego ministerstwa finansów są ważnymi postaciami w rosyjskiej polityce. Wśród nich jest 96 oligarchów, z których każdy według władz USA ma majątek szacowany na co najmniej 1 mld dolarów.

Wśród nich jest premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. W latach 2008-2012 był prezydentem. W listopadzie 2017 roku potwierdził, że nie ma zamiaru ponownie kandydować na najwyższy urząd w państwie. 

Na amerykańskiej liście znaleźli się też rosyjscy biznesmeni Roman Abramowicz, Jewgienij Kaspierski, Oleg Deripaska i Wagit Alekperow. 

RadioZET.pl/PAP/KM

Oceń