Zamknij

Śmierć George'a Floyda. W Minneapolis rozpoczęły się uroczystości żałobne

04.06.2020 21:49
Uroczystości pogrzebowe George a Floyda
fot. PAP/Twitter Screen/ Complex

W Minneapolis w Stanach Zjednoczonych w czwartek rozpoczęły się uroczystości żałobne brutalnie zabitego przez policję George'a Floyda.

Medaria Arradondo, szef policji w Minneapolis uklęknął przed konduktem żałobnym przewożącym trumnę.

Uroczystości pogrzebowe George'a Floyda

Uroczystości pogrzebowe George'a Floyda to prywatna ceremonia. Benjamin Crump, prawnik rodziny zmarłego Afroamerykanina nazwał ją "apelem do Ameryki i apelem o sprawiedliwość". W uroczystości bierze udział między innymi chór gospel. Z uwagi na pandemię koronawirusa, zgromadzeni na uroczystości mają nałożone na twarzy maseczki ochronne.

Zobacz także

Kolejna ceremonia pogrzebowa George'a Floyda odbędzie się w sobotę w Reaford w Karolinie Północnej. Niedaleko tego miejsca urodził się 46-latek. Następnie w poniedziałek pożegnanie Afroamerykanina odbędzie się w Huston, gdzie się wychował. Tam też odbędzie się pogrzeb.

Śmierć George'a Floyda

George Floyd zmarł 25 maja podczas zatrzymania przez policję za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym banknotem 20-dolarowym. Policjant, Derek Chauvin przygniótł czarnoskórego mężczyzny do ziemi i klęczał na jego szyi przez 8 minut i 46 sekund. Na nagraniu świadków tego aresztowania słychać, jak Floyd mówi, że nie nie może oddychać. Wkrótce później zmarł.

Jego ostatnie słowa - "nie mogę oddychać" stały się głównym hasłem protestów w wielu miastach nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. W USA w wielu miejscach doszło do starć z policją oraz zamieszek.

RadioZET.pl/PAP