Zamknij

Był najdłuższy w historii. Koniec shutdownu w USA. Na razie tylko na 21 dni

Redakcja
26.01.2019 10:35
Był najdłuższy w historii. Koniec shutdownu w USA. Na razie tylko na 21 dni
fot. PAP/EPA

Po pięciu tygodniach zakończył się najdłuższy shutdown w historii USA. Jak poinformował Biały Dom, prezydent Donald Trump podpisał w piątek wieczorem czasu lokalnego ustawę, która pozwala na finansowanie rządu federalnego, ale… jedynie do 15 lutego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wcześniej projekt ustawy, który jest wynikiem porozumienia między prezydentem i Kongresem, zaakceptowały jednogłośnie Senat i Izba Reprezentantów.

Prezydent USA oświadczył w piątek, że osiągnął tymczasowe porozumienie z Kongresem, które ma umożliwić zakończenie trwającego 35 dni - najdłuższego w historii Stanów Zjednoczonych - częściowego zawieszenia działania rządu federalnego, tzw. shutdownu.

Zobacz także

Trump zaznaczył jednak, że to nie jest z jego strony „żadne ustępstwo”. „To dbanie o miliony ludzi, którzy zostali ciężko pokrzywdzonych przez shutdown” – napisał na Twitterze.

Porozumienie zakłada wznowienie na trzy tygodnie - do 15 lutego - działań rządu. Do tego czasu Demokraci (którzy mają większość z Izbie Reprezentantów), Republikanie i Biały Dom mają znaleźć rozwiązanie sporu dotyczącego finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem.

Donald Trump ostrzegł, że jeśli Kongres w ciągu 21 dni nie zapewni w tej sprawie „uczciwego porozumienia”, to ponownie doprowadzi do zawieszenia rządu federalnego lub użyje swoich uprawnień w sprawie nadzwyczajnej sytuacji na granicy z Meksykiem.

Amerykański prezydent domaga się od Kongresu 5,7 mld dolarów na realizację tego projektu. Demokraci nie zgadzają się na to. Uważają pomysł Trumpa za fanaberię opłacaną z pieniędzy podatników.

Najdłuższy shutdown w historii USA

W związku z ostatnim shutdownem funduszy na bieżącą działalność nie otrzymywało 9 z 15 departamentów reprezentowanych w gabinecie, m.in. Departament Stanu, rolnictwa, bezpieczeństwa wewnętrznego, transportu i sprawiedliwości.

Zobacz także

Ok. 800 tys. urzędników federalnych zostało wysłanych na urlopy lub pracowało bez wynagrodzenia.

RadioZET.pl/PAP/JŚ