Zamknij

USA nałożyły kolejne sankcje na Rosję. Uderzenie w Gazprom i Spierbank

08.05.2022 20:07

USA nałożyły w niedzielę kolejne sankcje na Rosję za dokonanie inwazji na Ukrainę, m.in. na trzy rosyjskie stacje telewizyjne, ośmiu członków kierownictwa Sbierbanku oraz 27 członków kierownictwa Gazpromu - przekazała agencja Reutera, powołując się na urzędnika administracji prezydenta Joe Bidena.

nowe sankcje
fot. Shutterstock

USA nałożyły kolejne sankcje na Rosję za dokonanie inwazji na Ukrainę - podaje agencja Reuters. Nowe sankcje dotkną trzy rosyjskie stacje telewizyjne, ośmiu członków kierownictwa Sbierbanku oraz 27 członków kierownictwa Gazpromu.

USA wprowadziły też ograniczenia wizowe dla 2,6 tys. rosyjskich i białoruskich urzędników - poinformowała agencja. W niedzielę odbyła się wideokonferencja państw G7 oraz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Sankcje nałożone na członków kierownictwa Gazpromu to pierwsze, które dotyczą rosyjskiego giganta gazowego.

USA nałożyły kolejne sankcje na Rosję

Przywódcy krajów G7, którzy w niedzielę rozmawiali podczas wideokonferencji o Ukrainie zapowiedzieli podjęcie kroków, mających na celu odcięcie Rosji od kluczowych usług, od których ona zależy. Szefowie państw i rządów USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Japonii, Włoch, Francji i Niemiec ogłosili, że będą dalej prowadzić działania przeciwko rosyjskim bankom.

Ponadto liderzy G7 wezwali Rosję, by przerwała blokadę i inne akcje, które uniemożliwiają Ukrainie produkcję i eksport żywności. Jeśli Moskwa tego nie zrobi - wskazali - "będzie to postrzegane jako atak na globalne dostawy żywności".

"Rosja pogwałciła porządek międzynarodowy, oparty na regułach, zwłaszcza Karty Narodów Zjednoczonych, przyjętej po drugiej wojnie światowej po to, by oszczędzić następnym pokoleniom plagi wojny" - oświadczyli liderzy G7. Zapewnili o swej determinacji, aby Putin nie wygrał wojny w Ukrainie.

RadioZET.pl/ PAP

Wojna w Ukrainie na żywo. Najnowsze informacje