Zamknij

USA o wojnie w Ukrainie: sytuacja skłania do zintensyfikowania działań. „Polacy wzorem”

16.05.2022 19:10
ukraińscy żołnierze w Donbasie
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

- Musimy użyć wszelkich narzędzi, by walczyć z opresją - stwierdziła przebywająca z wizytą w Polsce sekretarz skarbu USA Janet Yellen, odnosząc się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wskazała, że Polacy są wzorem tego, jak nieść pomoc w potrzebie.

Wojna w Ukrainie powoduje ogromne międzynarodowe reperkusje. Rosyjska agresja zdemolowała europejską architekturę bezpieczeństwa i skłoniła Finlandię oraz Szwecję do podjęcia decyzji o akcesji do NATO. Skutki konfliktu będą odczuwane także w Afryce, która została odcięta od dostaw zboża z Ukrainy. Grozi nam globalny kryzys żywnościowy, a los wielu państw zależy od działań Polski.

Yellen podkreśliła, że od blisko trzech miesięcy, odkąd trwa „ta nieuzasadniona wojna, Polacy są wzorem tego, jak nieść pomoc w potrzebie”. Podkreśliła, że nasz kraj „przyjął ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy”. - Również amerykański departament skarbu robi wszystko, by zagwarantować, że brutalna wojna Putina spotyka się z ostrym sprzeciwem na całym świecie – zadeklarowała amerykańska polityk.

USA mocniej przeciw agresji Rosji. „Musimy użyć wszelkich narzędzi”

Yellen przypomniała, że Stany Zjednoczone wraz z ponad 30 partnerami zastosowały bezprecedensowe środki wobec Federacji Rosyjskiej i jej przywódców. Zapewniła przy tym, że jej kraj dołoży wszelkich starań, by wzmocnić naród ukraiński w jego walce. - Obecna sytuacja skłania nas do tego, byśmy zintensyfikowali działania – zadeklarowała amerykańska sekretarz skarbu.

Yellen zwróciła uwagę, że za wschodnią granicą Polski Ukraińcy bohatersko walczą o swą wolność. - Jestem wciąż myślami z narodem ukraińskim, stawiającym opór brutalnej inwazji Putina, który najechał ich ojczyznę – powiedziała przedstawicielka USA. Zaznaczyła, że nieustające ataki Putina na Ukrainę wymagają tego, „byśmy zastanowili się nad tym, co możemy zrobić, by przeciwstawić się temu bestialstwu”.

Amerykańska sekretarz skarbu podczas poniedziałkowej wizyty w Warszawie odwiedziła m.in. POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie wpisała się do księgi pamiątkowej i złożyła kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta.

Janet Yellen wskazała, że jej obecność w tym miejscu ma wymiar osobisty. - Rodzice mojego ojca emigrowali do Stanów Zjednoczonych z Sokołowa Podlaskiego, który znajduje się ok. 100 km od tego miejsca, w którym teraz stoję - wskazała.

Yellen spotkała się też z premierem Mateuszem Morawieckim, minister finansów Magdaleną Rzeczkowską i prezesem Narodowego Banku Polskiego Adamem Glapińskim. Rozmowy dotyczyły m.in. zaostrzenia sankcji wobec Rosji oraz wzmocnienia NATO, a także wpływu wojny na Ukrainie na gospodarkę.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo:

C