Zamknij

USA oferują milion dolarów za wskazanie miejsca pobytu syna bin Ladena. To może być nowy przywódca Al-Kaidy

Redakcja
01.03.2019 14:57
Hamza
fot. Handout/Federation for Defense of Democracies/AFP/East News

Departament Stanu ogłosił w czwartek, że osoba, która udzieli wskazówek dotyczących kryjówki syna Osamy bin Ladena, Hamzy, może liczyć na nagrodę w wysokości 1 mln dol. USA. W ocenie amerykańskiej dyplomacji Hamza bin Laden wyrósł na nowego przywódcę Al-Kaidy.

29-letni Hamza bin Laden figuruje od dłuższego czasu na „czarnej liście” terrorystów islamskich stanowiących zagrożenie dla interesów USA. W ostatnim okresie stał się bardziej aktywny niż dotychczas – zauważa agencja AFP.

„Od sierpnia 2015 r. opublikował wiele nagrań w mediach społecznościowych, w których nawoływał do ataków przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich zachodnim sojusznikom. Groził też, że zaatakuje USA w odwecie za śmierć swego ojca w maju 2011 r.” – zaznaczono w komunikacie Departamentu Stanu.

Syn Osamy bin Ladena chce się zemścić za śmierć ojca

W lipcu 2016 r. Hamza bin Laden zagroził Stanom Zjednoczonym, że dokona zemsty za zamordowanie ojca. Jak podał amerykański ośrodek SITE monitorujący strony dżihadystów, w 21-min. nagraniu audio zatytułowanym „Wszyscy jesteśmy Osamami” Hamza zapowiadał, że globalna walka przeciwko Stanom Zjednoczonym będzie kontynuowana.

W ocenie ekspertów zajmujących się zwalczeniem terroryzmu islamskiego 29-latek kieruje obecnie grupą Ansar al-Furqan, do której dołączają najbardziej zagorzali i bezwzględni zwolennicy Państwa Islamskiego, zaprawieni w bojach w Syrii.

Z prywatnych listów, do jakich w 2015 r. dotarła agencja AFP, wynika, że Osama bin Laden od dawna planował dla swego syna przywódczą rolę w Al-Kaidzie. Przed zamachami z 11 września Hamza przebywał z ojcem i rodziną w Afganistanie, a następnie w Pakistanie, dokąd przeniosło się kierownictwo Al-Kaidy po amerykańskiej inwazji pod Hindukuszem.

Osama bin Laden odpowiedzialny za atak na World Trade Center

Osama bin Laden został zabity 1 maja 2011 r. w Pakistanie przez komandosów z wyspecjalizowanej jednostki Navy SEALs. Przywódca Al-Kaidy był ścigany przez służby wielu krajów przez dekadę w związku z zamachami na World Trade Center 11 września 2001 r.

Zobacz także

Wśród materiałów, jakie grupa, która zlikwidowała Osamę, przywiozła do USA, znalazł się też film z wesela Hamzy, które odbyło się najprawdopodobniej w Iranie. Dzięki temu nagraniu udało się ustalić jego wizerunek jako dorosłego mężczyzny. Trudno ustalić, czy Hamza bin Laden przebywa obecnie w Iranie, Syrii, czy w Afganistanie – pisze AFP. Stąd apel Departamentu Stanu i nagroda – konkluduje.  

RadioZET.pl/PAP/MP