Zamknij

Doradca Trumpa przestrzega władze Syrii przed użyciem broni chemicznej

Redakcja
22.08.2018 11:55
USA ostrzega Syrię przed ponownym użyciem broni chemicznej
fot. AP Photo/Hassan Ammar/East News

— USA bardzo ostro zareagują, jeśli reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada użyje broni chemicznej w prowincji Idlib na północnym zachodzie kraju — zapowiedział doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Dodał, że Waszyngtonowi nie zależy na zmianie reżimu w Iranie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Bolton podczas konferencji prasowej w czasie wizyty w Jerozolimie wyraził zaniepokojenie przed ofensywą wojskową wojsk syryjskich w prowincji Idlib.

— Jesteśmy poważnie zaniepokojeni możliwością ponownego użycia broni chemicznej przez Asada — podkreślił doradca prezydenta USA. Dodał, że w takim wypadku odpowiedź Stanów Zjednoczonych będzie bardzo ostra.

Zobacz także

Jak zauważa agencja AFP, prowincja Idlib to ostatni bastion rebeliantów walczących przeciwko reżimowi Asada, wspieranego przez Iran i Rosję.

USA wraz z Wielką Brytanią i Francją przeprowadziły 14 kwietnia jednorazowy atak rakietowy na syryjskie bazy wojskowe i hale produkujące broń chemiczną. Według Damaszku w nalotach zginęło 6 żołnierzy syryjskich i zostało rannych 3 cywili.

Zobacz także

Podkreślił również, że Stany Zjednoczone nie dążą do zmiany rządu w Iranie, ale do zmiany jego zachowania.

— Dla jasności, zmiana reżimu w Iranie nie jest polityką amerykańską, ale chcemy, aby nastąpiła ogromna zmiana w zachowaniu reżimu — powiedział Bolton na konferencji prasowej po rozmowach z izraelskimi przywódcami.

Bolton, który w przeszłości sugerował, że władze USA powinny naciskać na zmianę rządu w Iranie, powiedział w maju tego roku, że nie jest to częścią polityki administracji prezydenta Donalda Trumpa.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD