Donald Trump ułaskawił indyki przed Świętem Dziękczynienia

Redakcja
21.11.2018 10:07
Donald Trump ułaskawił indyki przed Świętem Dziękczynienia
fot. PAP/EPA

Zgodnie z tradycją Święta Dziękczynienia prezydent Donald Trump skorzystał we wtorek z przysługującego mu prawa łaski i oszczędził dwa indyki, które w przeciwnym razie skończyłyby na świątecznym stole. Przy okazji kilkakrotnie żartował, odnosząc się do obecnej sytuacji politycznej w USA.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Trump ostrzegł ułaskawione indyki – ważącego niespełna 18 kilogramów Peasa i 18,5-kilogramowego Carrotsa – że wprawdzie mogą spokojnie żyć do końca swoich dni, ale być może będą musiały odpowiadać na pytania kongresmenów Partii Demokratycznej, którzy od stycznia będą kontrolować Izbę Reprezentantów i zapowiedzieli dochodzenia w sprawie działań i kontaktów biznesowych prezydenta.

O tym, który z indyków ma zostać oszczędzony, zdecydowali internauci. Jak ujawnił Trump, zwycięzcą okazał się Peas.

– To było uczciwe głosowanie. Niestety Carrots odmówił uznania swojej porażki i zażądał powtórnego przeliczenia głosów, cały czas walczymy z Carrotsem. Ale powiem ci, Carrots, wynik się nie zmienił – żartował Trump podczas ceremonii, która odbyła się w Ogrodzie Różanym Białego Domu.

Ostatecznie ułaskawił oba indyki. Zwierzęta zostaną wysłane na uniwersytet Virginia Tech, gdzie trafią pod opiekę studentów weterynarii.

– Ostrzegłem je, że Demokraci z Izby Reprezentantów prawdopodobnie wyślą obu wezwania sądowe. Niestety nie mogę zagwarantować, że wasze ułaskawienia będą honorowane przez Dziewiąty Okręg – mówił Trump, co było aluzją do postanowień Sądu Apelacyjnego dla Dziewiątego Okręgu, który unieważniał niektóre z decyzji prezydenta.

mid-epa07180007
fot. PAP/EPA

Podsumowując, Trump oświadczył, że „Święto Dziękczynienia to czas, by Amerykanie zebrali się razem w duchu miłości, zrozumienia, jedności i radości jak jedna dumna amerykańska rodzina”. Dodał też, że wszyscy łączą się w myślach z osobami dotkniętymi przez tragiczne pożary w Kalifornii.

Zobacz także

Tradycję ułaskawiania indyka przed Świętem Dziękczynienia zapoczątkował w 1989 r. prezydent George H.W. Bush.

RadioZET.pl/PAP/JŚ