Zamknij

USA: rozmawialiśmy z Szojgu. Część zagadnień utajniona

13.05.2022 19:22

Amerykański minister obrony Lloyd Austin podczas rozmowy telefonicznej wezwał w piątek rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu do natychmiastowego wstrzymania ognia na Ukrainie - poinformował Pentagon. Była to pierwsza rozmowa obu ministrów od 18 lutego – od wybuchu wojny rosyjski dygnitarz miał nie odbierać telefonu.

Siegiej Szojgu i Władimir Putin
fot. Pool Sputnik Kremlin/Associated Press/East News

Wojna w Ukrainie zmroziła stosunki między USA i Rosją. Stany Zjednoczone stanęły po stronie zaatakowanego kraju, zapewniając mu bezprecedensową pomoc. Dzięki przywróceniu znanej z II wojny światowej ustawy Lend-Lease Ukraina – i zapewne także Polska – otrzymają sprzęt wojskowy warty miliardy dolarów.

24 marca, miesiąc po ataku Rosji, rzecznik Pentagonu John Kirby przyznał, że USA bezskutecznie „poszukiwały i nadal szukają” sposobów na skontaktowanie się z Szojgu i szefem sztabu generalnego rosyjskiej armii generałem Walerijem Gierasimowem, ale Rosjanie „jak dotąd odmówili zaangażowania w rozmowy”. Do konwersacji doszło w końcu 13 maja, ujawniono jednak tylko jeden wątek, który został poruszony.

Austin rozmawiał z Szojgu. Pierwszy raz od 18 lutego

Po zaatakowania Ukrainy Rosja zaczęła być izolowana na arenie międzynarodowej. Dyplomaci potrafili ostentacyjnie opuścić salę obrad ONZ, gdy przemowę miał zacząć Sergiej Ławrow, rosyjski minister spraw zagranicznych.

Wojskowi z USA dysponują bezpośrednimi liniami do swoich rosyjskich odpowiedników i od wybuchu wojny starali się połączyć w celu przeprowadzenia rozmowy. Pentagon przyznał, że udało się to dopiero 13 maja, niemal trzy miesiące od początku inwazji.

Siergiej Szojgu zgodził się na wymianę zdań z Lloydem Austinem. Pentagon podkreślił, że amerykański minister obrony wezwał do „natychmiastowego wstrzymania ognia w Ukrainie”. Z jakim odzewem spotkał się apel ani o jakich ewentualnych kwestiach rozmawiano, rzecznik Pentagonu już nie poinformował, nie podając żadnych innych szczegółów.

Według CNN teraz oczekuje się, że po rozmowie między Austinem i Szojgu szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley skontaktuje się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, aby sprawdzić, czy możliwe jest umówienie się na rozmowę. Anonimowy przedstawiciel Pentagonu stwierdził jednak, że obecnie nie ma takiej rozmowy w planach.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo: