Zamknij

Koniec z dotacjami dla Polski? Trump zapowiada cięcia budżetowe

Redakcja
25.04.2017 14:04
Koniec z dotacjami dla Polski? Trump zapowiada cięcia budżetowe
fot. PAP/EPA

Biały Dom zapowiada cięcia. Choć w pierwszej chwili nie wydaje się to takie oczywiste, to zaciskanie pasa może dotknąć także Polaków. Na celowniku amerykańskiej administracji są bowiem fundusze pomocowe dla Europy Środkowo-Wschodniej, z których korzysta m.in. nasz kraj. 

Zgodnie z doniesieniami magazynu "Foreign Policy", administracja Trumpa miałaby wycofać się z finansowania programów pomocowych dla naszej części Europy. Projekty z tej grupy nie zostaną uwzględnione w budżecie rządowej agencji USA ds. pomocy rozwojowej. 

Amerykańskie cięcia dotkną wszystkich beneficjentów programu w Europie Środkowo-Wschodniej. Najbardziej zmiany odczuje Ukraina, której część budżetu mocno polega na środkach zza oceanu. 

Magazyn "Foreign Policy" dotarł do dokumentów, z których wynika, że już od 2018 roku Polska ma stracić całość finansowej pomocy, jaką do tej pory otrzymywała w ramach funduszu pomocowego. Wysokość dotychczasowego wsparcia szacuje się na 3 mln dolarów rocznie. 

W podobnej sytuacji znajdą się Białoruś i Czarnogóra. 

Sytuacja nie jest przesądzona. W ramach mechanizmu check and balance, propozycję prezydenta musi teraz zatwierdzić Kongres. Zrobi to w ramach głosowania nad nową ustawą budżetową.

RadioZET.pl/Foreign Policy/KM