Zamknij

USA wzywają Chiny, by powstrzymały Koreę Północną

Redakcja
17.02.2017 16:38
Rex Tillerson
fot. Flickr

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson wezwał władze Chin, aby "użyły wszystkich środków", aby "powściągnąć działania" Korei Północnej, która dokonała kolejnej próby rakietowej - poinformował jeden z jego rzeczników Mark Toner.

Podczas spotkania ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi, amerykański sekretarz stanu podkreślił, że rośnie niebezpieczeństwo stwarzane przez północnokoreański program nuklearny i rakietowy. Wezwał tym samym Pekin, aby "powściągnął destabilizującą postawę Korei Północnej".

Jest to pierwsze na tym szczeblu spotkanie wysokiego rangą przedstawiciela nowej administracji amerykańskiej z przedstawicielem chińskich władz od objęcia urzędu przez prezydenta Donalda Trumpa. Doszło do niego na marginesie Forum G20 w Bonn.

Współpraca i odpowiedzialność

Chiński minister powiedział, że zarówno na Stanach Zjednoczonych, jak i Państwie Środka ciąży odpowiedzialność za utrzymanie globalnej stabilizacji. Wang dodał, że wspólne interesy chińsko-amerykańskie znacznie przeważają nad rozbieżnościami.

Dzień wcześniej szef amerykańskiej dyplomacji zapewnił, że jego kraj jest zdeterminowany bronić Korei Południowej i Japonii przed Pjongjangiem, w tym z wykorzystaniem odstraszania nuklearnego.

Szefowie dyplomacji USA i Chin rozmawiali także o "zwiększeniu współpracy", ale również o "porzuceniu różnic w duchu konstruktywnego" myślenia - oświadczył rzecznik Tillersona.

Kolejne próby rakietowe 

Korea Północna przeprowadziła w niedzielę czasu lokalnego próbę rakietową, która według niej zakończyła się sukcesem. Pocisk balistyczny średniego zasięgu wystrzelono w kierunku Morza Japońskiego z bazy lotniczej Bangjon znajdującej się na zachodzie kraju.

W nocy z poniedziałku na wtorek Rada Bezpieczeństwa ONZ na pilnym posiedzeniu zwołanym na wniosek USA, Japonii i Korei Płd. jednomyślnie potępiła północnokoreański test. Zapowiedziano zastosowanie kroków odwetowych, jeśli Pjongjang nie odstąpi od prób z bronią rakietową. 

RadioZET.pl/PAP/MP