Zamknij

USA zrzuciły matkę wszystkich bomb w Afganistanie

Redakcja
13.04.2017 19:22
pilne
fot. screen/twitter

Stany Zjednoczone zrzuciły we wschodnim Afganistanie bombę GBU-43, zwaną "matką wszystkich bomb", na jaskinie wykorzystywane przez bojowników Państwa Islamskiego - ogłosił Pentagon. Po raz pierwszy USA użyły w boju bomby tego typu.

Bomba paliwowo-powietrzna wielkiego kalibru została zrzucona z samolotu MC-130 - powiedział rzecznik Pentagonu Adam Stump. To pierwszy przypadek w historii, kiedy Stany Zjednoczone użyły bomby takich rozmiarów w konflikcie międzynarodowym. Ładunek został wyrzucony z samolotu MC-130 w okręgu Achin w prowincji Nangarhar, blisko granicy z Pakistanem.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Bomba GBU-43 to najpotężniejsza amerykańska bomba, która nie jest bombą atomową. Określana jest mianem "matki wszystkich bomb". GBU-43 waży ponad dziewięć tysięcy kilogramów i jest wyposażona w nawigację GPS. Po raz pierwszy został przetestowana w marcu 2003 roku, na kilka dni przed rozpoczęciem wojny w Iraku.

Generał John Nicholson, szef departamentu sił amerykańskich i międzynarodowych w Afganistanie powiedział, że bomba została skierowana na jaskinie i bunkry, gdzie mieszkają bojownicy Państwa Islamskiego w Afganistanie (ISIS).

- To jest odpowiednia amunicja do zmniejszenia ich przewagi i utrzymania tempa naszej ofensywy wobec ISIS - powiedział Nicholson w oświadczeniu.

Władze amerykańskie nie dysponują na ten moment danymi, ile szkód wyrządziło zrzucenie bomby.

RadioZET.pl/PAP/Reuters/DG