Zamknij

B. żołnierz zatrzymany przez FBI. Przeszedł na islam i planował zamach w odwecie za ataki w Nowej Zelandii

30.04.2019 10:36
USA
fot. PAP/EPA

Były amerykański żołnierz został aresztowany przez tamtejsze służby po tym, gdy okazało się, że - po wcześniejszym przejściu na islam - planował zamachy w Los Angeles. Miały one być odwetem za ataki na meczety w nowozelandzkim Christchurch. 

Chodzi o Marka Domingo, 26-letniego weterana wojny w Afganistanie, którego od jakiegoś czasu rozpracowywało FBI. Mężczyzna planował zamach bombowy podczas niedzielnego wiecu skrajnej prawicy w Los Angeles. 

Jak się okazało, plan zakładał podłożenie własnoręcznie skonstruowanej bomby, którą Domingo zakupił od fałszywego kontrahenta, a w rzeczywistości agenta pod przykrywką. Dodatkowo wszedł w posiadanie 3,5 kilograma gwoździ. 

Odwet za zamachy w Nowej Zelandii

26-latek zwrócił uwagę służb po tym, jak w ostatnim czasie dawał w sieci upust swoim coraz bardziej zradykalizowanym poglądom. Na specjalnej konferencji prasowej przedstawiciele organów ścigania podali, że Domingo często wdawał się w internetowe dyskusje nt. posiadania broni, ataków na kościoły i strzelaniu do policjantów. Wspierał także dżihad i zapowiadał wstąpienie w szeregi Państwa Islamskiego. 

Zobacz także

To wszystko miało mieć miejsce w odwecie za zamachy w Nowej Zelandii. Przypomnijmy, że 15 marca w Christchurch doszło do najkrwawszego aktu terroru w historii tego państwa w czasie pokoju, gdy pochodzący z Australii sympatyk skrajnej prawicy Brenton Tarrant zastrzelił w dwóch meczetach 50 osób i ranił kilkadziesiąt.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/Twitter