Zamknij

Kula gorącej lawy wybuchła obok statku. 23 rannych [WIDEO]

Redakcja
17.07.2018 10:50
USA. Bomba wulkaniczna wybuchła obok statku. 23 rannych
fot. Ikaika Marzo/Facebook

Bomba wulkaniczna eksplodowała w pobliżu statku z turystami obserwującymi erupcję wulkanu na największej wyspie Hawajów. 23 osoby zostały ranne. Kula, w środku której znajdowała się gorąca lawa, została wyrzucona przez wulkan Kilauea.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podało BBC News, bomba wulkaniczna spadła na statek turystyczny. Jej wybuch uszkodził dach łodzi, a pył i kamienie dotarły aż do pasażerów. W sumie w wyniku zdarzenia zostało ranne 23 osoby.

Trzy osoby trafiły do szpitala. Stan jednej – młodej kobiety – jest poważny. Reszta pasażerów odniosła jedynie powierzchowne razy, głównie niegroźne oparzenia i zadrapania.

Bomba wulkaniczna to bryła lawy wyrzucana przez wulkan w czasie wybuchu i zakrzepła w powietrzu podczas lotu. Z powodu nagromadzenia gazów wewnątrz niej może eksplodować, zanim zderzy się z ziemią.

Zobacz także

– Gdy tylko zobaczyliśmy, że to nadchodzi, nie było czasu na ucieczkę, a najgorsze było to, że znajdowaliśmy się na małej łódce – relacjonował jeden z pasażerów feralnego rejsu, Will Bryan, cytowany przez BBC News.

Do wypadku doszło, gdy turyści oglądali z pokładu łodzi wycieczkowej, jak strumień lawy spływa do Pacyfiku. Podczas kontaktu z wodą nastąpiła jednak eksplozja, w wyniku której kula gorącej lawy spadła na statek, przebijając jego dach.

Zobacz także

Lokalne władze podały, że statek był obsługiwany przez operatora Lava Ocean Tours, który za opłatę 250 dolarów od osoby zabiera na rejs w pobliże erupcji wulkanu. Przepisy zabraniają statkom zbliżania się na odległość mniejszą niż 300 metrów od lawy wpadającej do Pacyfiku. Istnieje podejrzenie, że kapitan feralnego rejsu złamał tę granicę.

Tysiące ewakuowanych

Od początku maja utrzymuje się wzmożona aktywność wulkanu Kilauea, co spowodowało ewakuację ponad 2 tys. mieszkańców z zagrożonych terenów. Na skutek obecnej erupcji zniszczonych zostało kilkaset domów.

Jak przypomina BBC News, do tej pory jedyną ranną osobą w wyniku erupcji był mężczyzna, którego w nogę uderzył odłamek gorącej lawy, gdy siedział na balkonie swojego domu.

Do erupcji wulkanu Kilauea dochodzi nieprzerwanie od ponad 30 lat. Oprócz Kilauei aktywny jest jeszcze wulkan Mauna Loa.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/BBC News/PTD