Zamknij

Polacy zginęli, oglądając szczyty Alaski [NOWE FAKTY]

Redakcja
07.08.2018 10:54
USA. Czterech polskich turystów zginęło w katastrofie lotniczej
fot. Mike Stys/YouTube

W katastrofie lotniczej w Parku Narodowym Denali zginęło czterech Polaków. Byli oni częścią większej grupy turystów z naszego kraju, która wybrała się w turystyczny lot nad górami Alaski. Nadal poszukiwany jest amerykański pilot maszyny.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak przekazał konsul honorowy RP w Alasce Stanisław Borucki, czterech Polaków było częścią 9-osobowej grupy turystów. Pięć z nich czekało w mieście Talkeetna, aż wrócą pozostali turyści z wycieczki lotniczej.

Do katastrofy samolotu należącego do firmy K2 Aviation doszło około godz. 18 czasu miejscowego w sobotę (około godz. 04 w niedzielę nad ranem czasu polskiego) w trudnych warunkach atmosferycznych na wysokości około 3200 metrów. Maszyna rozbiła się blisko wierzchołka masywu górskiego Thunder Mountain, w odległości okoko 22 km od lotniska w Talkeetna na Alasce.

Zobacz także

Konsul przekazał, że szczególnie trudne było poinformowanie rodzin o śmierci ich najbliższych.

– Jedna ze starszych matek dzwoniła, nie mówiąc po angielsku. Próbowałem jej powiedzieć, że jej syn nie żyje, a potem ona zadzwoniła do jego dziewczyny. Jeden z młodych mężczyzn, który brał udział w tym locie, miał wziąć ślub. To bardzo trudno powiedzieć młodej dziewczynie, że jej chłopak i przyszły mąż nie żyje – powiedział Borucki.

Dodał, że pozostała piątka polskich turystów dokończyła swoją podróż po Alasce.

Pilot samolotu nadal jest poszukiwany. Jak ujawniły amerykańskie władze w poniedziałek wieczorem, był nim Craig Lyson, mieszkaniec Salinas w stanie Michigan.

Lyson, który miał opinię doświadczonego pilota, przeżył uderzenie samolotu typu De Havilland DHC-2 Beaver w zbocze góry Thunder. Samoloty tego typu przestano produkować w 1967 roku. Pilot dwukrotnie, najpierw bezpośrednio po uderzeniu samolotu w prawie pionowe zbocze góry, a następnie godzinę później kontaktował się za pomocą telefonu satelitarnego z wieżą kontrolną lotniska Talkeetna.

Późniejsze próby połączenia się z pilotem się nie powiodły. 

Akcję poszukiwania wraku samolotu rozpoczęto o świcie w niedzielę, jednak musiano ją przerwać z powodu złej pogody. W akcji wzięli udział strażnicy Służby Parków Narodowych (National Park Service), funkcjonariusze Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) oraz dwie załogi śmigłowców lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Alaska.

Zobacz także

Dopiero w poniedziałek warunki atmosferyczne poprawiły się na tyle, że wznowiono poszukiwania wraku.

Jeden ze strażników Służby Parków Narodowych opuścił się na linie ze śmigłowca i po przekopaniu zwałów śniegu dotarł do wraku, gdzie odnalazł ciała czterech pasażerów.

Piąta osoba, uznana na razie za zaginioną, najprawdopodobniej nie żyje.

– Nie było śladów stóp czy innych śladów prowadzących od miejsca katastrofy ani żadnych znaków pozwalających sądzić, że któryś z pasażerów oddalił się od samolotu – poinformowali przedstawiciele władz Parku.

Rzeczniczka Parku Narodowego Denali Katherine Belcher poinformowała, że w poniedziałek po południu przerwano poszukiwania piątej ofiary katastrofy z powodu złych warunków atmosferycznych.

Najgorsza katastrofa od 20 lat

Władze Parku Narodowego Denali potwierdziły, że pasażerowie samolotu byli Polakami, ale do czasu poinformowania ich najbliższych nazwiska ofiar nie zostaną podane do wiadomości publicznej. Władze Parku pozostają w kontakcie z Konsulatem Generalnym RP w Los Angeles.

Jak poinformowała ambasada RP w Waszyngtonie, wszelkie sprawy związane z katastrofą w Parku Denali koordynuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Warszawie.

Clint Johnson, dyrektor stanowego oddziału federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), zapowiedział, że śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy będzie prowadziło dwóch ekspertów NTSB.

Zobacz także

Sobotnia katastrofa była najgorszą w historii ostatnich 20 lat lotów wycieczkowych nad Parkiem Narodowym Denali. Suzanne i Todd Rust, właściciele działającej od 55 lat firmy K2 Aviation, po ostatniej tragedii wstrzymali do odwołania dalsze loty wycieczkowe nad Parkiem Denali, aby „dać pracownikom firmy czas na żałobę po tej stracie”.

Park Narodowy Denali o powierzchni ponad 19 tys. kilometrów kwadratowych (większej od powierzchni stanu New Hampshire) swoją nazwę zawdzięcza górze Denali o wysokości 6190 metrów nad poziomem morza (do roku 2015 oficjalnie zwanej Górą McKinley'a), która jest najwyższym szczytem w Ameryce Północnej. W ubiegłym roku Park Narodowy Denali odwiedziło prawie 650 tys. turystów.

RadioZET.pl/KTVA/PAP/PTD