Zamknij

Shutdwon w USA będzie zawieszony. Trump porozumiał się z Kongresem

Redakcja
25.01.2019 20:48
Trump
fot. AP/Associated Press/East News

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że doszedł do porozumienia z Kongresem, które ma umożliwić wznowienie na trzy tygodnie (do 15 lutego) działań rządu federalnego. Zapowiedział, że podpisze ustawę w tej sprawie.

"Jestem bardzo dumny, że ogłaszam dziś, iż osiągnęliśmy porozumienie, by zakończyć shutdown i wznowić (działanie) rządu federalnego" - ogłosił prezydent w Białym Domu. Wcześniej o porozumieniu Trumpa z przywódcami Kongresu USA z informował "Washington Post".

Shutdown w USA. Konflikt między Trumpem a Demokratami

W piątek mija 35. dzień najdłuższego w historii Stanów Zjednoczonych częściowego zawieszenia działania rządu federalnego USA (shutdown) spowodowane jest ono sporem między prezydentem a politykami Partii Demokratycznej w Kongresie w sprawie finansowania budowy muru na granicy USA z Meksykiem. Trump domaga się ten cel 5,7 mld dolarów. Demokraci nie chcą się na to zgodzić, uważając cały projekt za fanaberię opłacaną z pieniędzy podatników.

Zobacz także

Reuters pisze jednak, że w środę przywódcy Demokratów w Izbie Reprezentantów sugerowali, że mogliby zakończyć shutdown, proponując Trumpowi przeznaczenie wymaganej przez niego kwoty 5,7 mld dolarów na środki bezpieczeństwa na granicy z Meksykiem, ale inne niż mur – np. drony, skanery i czujniki, a także zwiększenie liczebności pograniczników.

W piątek pisaliśmy także, iż wedle doniesień CNN w Białym Domu miał być przygotowywany projekt wprowadzenia stanu wyjątkowego, dzięki któremu Trump mógłby obejść przeszkodę, jaką jest sprzeciw Demokratów wobec postulatu budowy muru. Wygląda jednak na to, że żadne tego typy działania nie będą na razie potrzebne. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter/MP