Zamknij

Ostra reakcja Trumpa na zamach. Uderzy również w Polaków!

Redakcja
01.11.2017 19:34
Ostra reakcja Trumpa na zamach. Uderzy również w Polaków!
fot. PAP/EPA

Prezydent Donald Trump zapowiedział szybkie działania, które wygaszą program losowania Zielonej Karty. Wszystko po tym, jak 29 letni Uzbek, który skorzystał z programu, przeprowadził krwawy zamach w Nowym Jorku. Zginęło 8 osób, w tym 5 Argentyńczyków i obywatelka Belgii.

Trump określił przeprowadzony na Manhattanie atak terrorystyczny jako "okropny" i poinformował, że poprosi Kongres o zakończenie programu loterii wizowej, który umożliwił sprawcy Sajfullo Sajpowowi wjazd do USA w 2010 roku: "Dziś rozpoczynam proces zakończenia programu wizowego".

''Nie powinno być żadnej loterii wizowej, jak za czasów rządów demokratów” – napisał na Twitterze. "Musimy być ostrzejsi i mądrzejsi”.

Prezydent skrytykował loterię mówiąc, że umożliwiła ona tak zwaną "migrację łańcuchową" i pozwoliła podejrzanemu o atak na sprowadzenie do USA 23 krewnych, którzy mogą teraz stanowić zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych. Trump dodał także, że weźmie pod uwagę osadzenie Sajpowa w więzieniu dla terrorystów w amerykańskiej bazie wojskowej w Guantanamo na Kubie.

Zobacz także

Co najmniej osiem osób zginęło, a 11 zostało rannych, kiedy 29-letni mężczyzna pochodzący z Uzbekistanu wjechał we wtorek wynajętą furgonetką na ścieżkę rowerową na nowojorskim Manhattanie. Napastnik, który został postrzelony, przybył legalnie do USA w 2010 roku i osiedlił się na Florydzie. Jest on posiadaczem zielonej karty przyznanej mu właśnie w loterii wizowej.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/id,DG